poniedziałek, kwiecień 22, 2024
środa, 09 lipiec 2014 15:58

Bridgestone życzy bezpiecznych i beztroskich wakacji

Opony Bridgestone Opony Bridgestone

Firma Bridgestone – wiodący producent opon na świecie – namawia kierowców do regularnego kontrolowania stanu ogumienia, szczególnie w trakcie długich podróży. Badania bezpieczeństwa opon przeprowadzone przez Bridgestone wykazały bowiem, że aż 78% pojazdów w Europie może być wyposażonych w opony nienadające się do bezpiecznej jazdy(1). Dobra wiadomość jest jednak taka, że sprawdzenie stanu ogumienia jest proste i nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Skontroluj stan opon - to jasne jak słońce
Opony to twoja pierwsza linia obrony przeciwko potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, ważne jest utrzymywanie ich w odpowiednim stanie. Sprawdzać należy również ogumienie w przyczepie kempingowej, kamperze oraz naczepie, szczególnie jeśli nie były używane od dłuższego czasu.

1. Sprawdź głębokość bieżnika. 

Miej nadzieję na słońce, ale przygotuj się na deszcz - tak brzmi motto Bridgestone. Upewnienie się, że opony mają wystarczającą głębokość bieżnika, jest niezbędne, by móc pewnie prowadzić pojazd po mokrej nawierzchni. Możesz to sprawdzić za pomocą specjalnej miarki lub poszukać wskaźników głębokości bieżnika wewnątrz rowków. Pamiętaj, że zgodnie z prawem minimalna głębokość wynosi 1,6 mm i że zawsze musi być zachowana różnica pomiędzy wskaźnikiem a zewnętrzną częścią opony. Jeśli głębokości bieżnika są na takim samym poziomie, czas na wymianę opon, szczególnie przed dłuższą podróżą!

Nadmierne zużycie powoduje znaczne wydłużenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Zwiększa również ryzyko aquaplaningu, który może być szczególnie niebezpieczny w przypadku nagłych opadów letniego deszczu!

2. Sprawdź ciśnienie w oponach. 

Twoje opony są tak ważne dla twojego bezpieczeństwa, jak zbiorniki z tlenem dla nurków pod wodą. Nie zanurzyłbyś się pod wodę bez sprawdzenia ciśnienia w butlach, prawda? Tak samo należy postępować w przypadku opon. Jeśli twoje ogumienie ma już kilka lat, koniecznie podjedź pod kompresor, który znajdziesz prawie na każdej stacji benzynowej. Pamiętaj o tym, że prawidłowe ciśnienie w oponach musi być odpowiednio wyższe w samochodzie całkowicie obciążonym. Niedopompowane opony negatywnie wpływają na zdolność do bezpiecznego hamowania
i wykonywania manewrów. Zwiększają spalanie i szybciej się zużywają.

Gdzie możesz znaleźć informacje na temat ciśnienia powietrza właściwego dla twojego pojazdu? Przede wszystkim w książce pojazdu, przy słupkach nadwozia lub przy wlewie paliwa. Tam znajduje się informacja o poprawnym ciśnieniu opon. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą!

3. Sprawdź ewentualne uszkodzenia i zużycie.
Nacięcia, rysy, otarcia i inne uszkodzenia mogą łatwo pogłębić się w dalekiej trasie. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą, który zdecyduje, czy podróż na takim ogumieniu będzie bezpieczna. Opony zużyte lub uszkodzone niosą ze sobą wyższe ryzyko wybuchu podczas jazdy, co może spowodować utratę kontroli nad samochodem.

Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa na drodze
Firma Bridgestone jest zaangażowana w stałą poprawę bezpieczeństwa na europejskich drogach. Od kilkunastu lat przeprowadza darmowe kontrole ogumienia, by zwiększyć świadomość na temat znaczenia bezpieczeństwa opon. Wyniki prowadzonych badań są jednak alarmujące. Po europejskich drogach jeździ aż 78% pojazdów wyposażonych w opony zagrażające bezpieczeństwu. W tym ponad 28% kierowców, jeździ na ogumieniu ze znacznie obniżonym ciśnieniem lub zużytym ponad dopuszczalną normę. Kierowcy ci powodują poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach.

Właśnie dlatego, by w pełni cieszyć się jazdą i wypoczynkiem, Bridgestone namawia do sprawdzania stanu opon przed wyjazdem na wakacje oraz przed powrotem do domu. A jeśli nadal jeździsz na oponach zimowych, zmień je jak najszybciej – szczególnie przed podróżą – ponieważ użytkowanie „zimówek” w warunkach letnich może wydłużyć drogę hamowania nawet o 30% w porównaniu z oponami letnimi!(2)

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce