piątek, luty 23, 2024
niedziela, 04 sierpień 2013 21:34

Hybrydowy wóz patrolowy

Jak wygląda klasyczny samochód nowojorskiej policji? Znamy go dobrze z filmowych hitów. Jest wielki, ma potężny silnik i ? jeśli tylko za kółkiem siedzi pozytywny bohater ? praktycznie niezniszczalny. Czy w tym wizerunku mieści się auto napędzane silnikiem hybrydowym? Raczej nie. A właśnie takie samochody patrolują od niedawna ulice Nowego Jorku i okolic.
Zgodnie z zapowiedzią szefa policji i burmistrza miasta z 2009 roku stróże prawa w mieście mają być bardziej zieloni. I są. Ekologiczne, przyjazne środowisku samochody wyjeżdżają codziennie na ulice miasta znacznie mniej zanieczyszczając jego i tak ciężką atmosferę.

Jednym z nowych pojazdów jest Nissan Altima z napędem hybrydowym. Jego silnik działa dzięki wykorzystaniu motoru napędzanego paliwem i drugiego – na prąd. Altima sama w sobie jest samochodem dość dużym, sprawia solidne wrażenie. Jednak w porównaniu z popularnym Fordem Crown Victoria wydaje się maleństwem. W 2009 roku do policyjnej floty dołączyło około czterdziestu takich samochodów. W roku 2010 kolejne.

Napęd hybrydowy jest nie tylko korzystny dla środowiska, ale też dla policyjnego budżetu. Wykorzystuje bowiem zjawisko znane jako rekuperacja energii elektrycznej. Chodzi o odzyskiwanie energii dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego jako prądnicy. Kiedy auto hamuje, energia kinetyczna przekształcana jest w energię elektryczną, która gromadzona jest w akumulatorze. Później można tę zgromadzoną energię wykorzystać do napędzania pojazdu. Rekuperacja jest więc metodą na spore oszczędności.

To ważne, ponieważ samochody hybrydowe kosztują ponad 25 tys. dolarów, około 1,5 tys. więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Mogą jednak przejechać dwa razy więcej, co przełoży się na realne pieniądze. Mimo że są wolniejsze od tradycyjnych wozów patrolowych, dobrze sprawdzają się w gęsto zaludnionym mieście.

Oprócz Nissanów w policyjnej służbie w Nowym Jorku służą także Toyoty Prius. Ponieważ program przynosi pozytywne efekty, szef policji planuje jego dalsze rozszerzanie. joyofcomunism  http://artykuly.com.pl