niedziela, luty 25, 2024
czwartek, 21 luty 2013 20:46

Użytkownicy otoMoto.pl wybrali Internetowy Samochód Roku 2012

Największy polski serwis ogłoszeń motoryzacyjnych już po raz ósmy przyznał nagrody w rankingu Internetowy Samochód Roku, w którym wyróżnia najbardziej poszukiwane samochody na polskim rynku. W ubiegłym roku, po raz drugi z rzędu, najbardziej pożądanym samochodem w Polsce okazał się Volkswagen Golf.

- Internetowy Samochód Roku to inicjatywa serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro, w ramach której od ośmiu lat przyglądamy się upodobaniom polskich kierowców planujących zakup samochodu. Co roku nie tylko wyróżniamy najbardziej poszukiwane modele, ale również dostarczamy unikalną wiedzę o rynku samochodów używanych w Polsce dzięki analizie zapytań kierowanych przez użytkowników naszych serwisów – mówi Piotr Grzemski, brand manager otoMoto.pl.

Używane osobowe: niemiecka motoryzacja wciąż najpopularniejsza

W głównej kategorii rankingu – samochodów osobowych, z imponującym wynikiem 3,7 mln zapytań, VW Golf pozostaje niekwestionowanym liderem rynku samochodów używanych w Polsce. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszył się w ubiegłym roku VW Passat (3,5 mln zapytań), za którym, z wynikiem 3 mln zapytań, uplasowało się Audi A4. Ta trójka, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji odzwierciedla wyraźnie zamiłowanie Polaków do niemieckiej motoryzacji. Pojazdy zza Odry stanowiły siedem z dziesięciu najpopularniejszych modeli 2012 r. Poza podium, uplasowały się kolejno: Opel Astra, Audi A6, Ford Focus, BMW serii 3, Opel Vectra, Ford Mondeo oraz Škoda Octavia.

Mimo znaczącej dominacji niemieckiej myśli technicznej, w 2012 roku wyraźnie straciła ona na rzecz innych, głównie europejskich konkurentów. O ile jeszcze rok temu 18 z 20 najczęściej wyszukiwanych modeli pochodziło z Niemiec, o tyle w tegorocznym rankingu znajdziemy ich już „tylko” 11. Swoją obecność zaznaczyły tym razem przede wszystkim Renault (trzy modele) i Ford (dwa modele).

Golf triumfował również w nowej kategorii obejmującej zapytania z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Na kolejnych miejscach znajdziemy kolejno: Opla Astrę, Audi A4, Volkswagena Passata, Audi A6, Opla Vectrę, Forda Mondeo, Forda Focus, Audi A3 i Hondę Civic. Co prawda upodobania użytkowników tych urządzeń pozostają zbliżone do tradycyjnych, jednak w ich przypadku można zaobserwować pewne ciekawe prawidłowości. Zapytania jakie trafiają do mobilnej wersji otoMoto.pl dotyczą zwykle samochodów nowszych, lepiej wyposażonych, a co za tym idzie droższych.

Nowe osobowe: kupujemy głową

O ile w kategorii samochodów używanych zdecydowanie dominuje niemiecka motoryzacja, kojarząca się z prestiżem i niezawodnością, jeśli chodzi o nowe auta, Polacy zdają się przedstawiać zupełnie odmienne zainteresowania. Najbardziej poszukiwanym nowym autem osobowym 2012 r. była Dacia Duster. Ten kompaktowy SUV zdecydowanie zwyciężył nad wieloletnim liderem polskich rankingów sprzedaży - Škodą Octavią oraz koreańskim hitem ostatnich dwóch lat – Kią Sportage. Lista najpopularniejszych samochodów nowych wskazuje na dużo bardziej pragmatyczne podejście klientów salonów, w stosunku do tych, odwiedzających komisy. Na liście TOP10 nie znajdziemy luksusowych limuzyn, a raczej popularne modele o optymalnym stosunku jakości do ceny. Pierwszą dziesiątkę, obok wspomnianych wyżej modeli tworzą kolejno: Opel Astra, Ford Focus, Volkswagen Golf, Chevrolet Cruze, Škoda Fabia, Kia cee’d, Hyundai i30 oraz Kia Rio.

Pojazdy użytkowe: konserwatywne wybory

W tegorocznej edycji rankingu Internetowy Samochód Roku, poza tradycyjnym podsumowaniem rynku samochodów osobowych, nagrodzone zostały również pojazdy użytkowe w następujących kategoriach: samochody dostawcze, samochody ciężarowe, maszyny budowlane oraz maszyny rolnicze. W tych kategoriach wyraźnie rysującym się trendem są dosyć konserwatywne wybory użytkowników serwisu otoMoto.pl. W większości z nich najbardziej poszukiwane są pojazdy i maszyny największych producentów, obecne na rynku od lat i cieszące się dobrą opinią. I tak, najpopularniejsze samochody dostawcze to mercedes Sprinter (kategoria używane) oraz Fiat Ducato (nowe). Mercedes, z modelem Actros, triumfował również w kategorii używanych samochodów ciężarowych. Wśród maszyn budowlanych zdecydowanie najczęściej poszukiwana była koparko-ładowarka JCB 3cx, a spośród maszyn rolniczych najczęściej poszukiwaliśmy Ursusa c360.

Zmiany na rynku samochodów używanych

Analiza 6,5 miliona ogłoszeń samochodów osobowych zamieszczonych w ubiegłym roku w serwisie otoMoto.pl pozwala na precyzyjne określenie stanu polskiego rynku samochodów używanych.

- Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych, a może właśnie dzięki nim, rynek samochodów używanych zdaje się nie odczuwać spowolnienia w znacznym stopniu. Przybywa nie tylko ogłoszeń, ale także klientów. Co więcej, bardzo wyraźnym trendem w ubiegłym roku był wzrost średniej ceny samochodów używanych oferowanych do sprzedaży, ale także odmłodzenie floty. Przyjmując wartości średnie – używany samochód w Polsce ma dziś 10 lat i kosztuje ok. 23,5 tys. złotych, o 1 tys. więcej niż rok wcześniej – mówi Piotr Grzemski.

Oczywiście średnia cena oferowanych samochodów nie mówi wszystkiego o kondycji rynku. Dużo istotniejszym parametrem wydaje się siła nabywcza kupujących, a ta również w zeszłym roku rosła. Wyszukiwane samochody w ubiegłym roku były wyraźnie droższe i oscylowały najczęściej wokół 10 tys. zł.

- Ciekawym trendem jaki obserwowaliśmy w ubiegłym roku był wyraźny spadek zainteresowania samochodami z silnikami diesla i przesunięcie uwagi kupujących w stronę niewielkich jednostek benzynowych. Była to reakcja na mocne zwyżki cen oleju napędowego na przełomie 2011 – 2012 r., która niemal natychmiast wpłynęła na rynek samochodów używanych – mówi Piotr Grzemski.

W kolejnym roku spodziewamy się dalszego wzrostu rynku samochodów używanych ze względu na niepewną sytuację gospodarczą i rezygnację wielu kierowców z zakupu nowych pojazdów – dodaje.

Metodologia badania

Ranking ISR powstaje na podstawie analizy zapytań użytkowników serwisu otoMoto.pl, poszukujących samochodów używanych. W tegorocznej edycji rankingu wzięto pod uwagę ponad 250 milionów zapytań, precyzyjnie odzwierciedlających zainteresowania polskich kierowców, jeśli chodzi o auta używane. Co istotne, ranking powstaje w oparciu analizę rzeczywistych zachowań użytkowników, nie zaś na podstawie głosowania czy deklaracji.

Jak co roku, nagrodzone zostały najpopularniejsze, używane samochody osobowe. W związku z rozszerzeniem bazy ogłoszeń otoMoto.pl, w tegorocznej edycji rankingu pojawiły się jednak również nowe kategorie, w których wyróżniono używane: samochody dostawcze i sciężarowe, maszyny budowlane oraz rolnicze, a także najpopularniejsze auta osobowe wyszukiwane na urządzeniach mobilnych. Oddzielną kategorię stanowiły samochody nowe, wyłonione w oparciu o dane z konfiguratora nowych samochodów serwisu mojeauto.pl.

Pełen raport Internetowy Samochód Roku 2012 można pobrać ze strony: www.internetowysamochodroku.pl.