czwartek, luty 29, 2024
środa, 23 styczeń 2013 14:30

Technologia w służbie bezpieczeństwu na drodze

Każdy kierowca podczas prowadzenia pojazdu powinien być maksymalnie skupiony na jeździe oraz tym, co dzieje się na drodze. Czasami wystarczy jednak chwila nieuwagi i stajemy się uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej.

Co możemy zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych kierowców?

Dokładna analiza potrzeb rynku motoryzacyjnego oraz postępujący rozwój technologii, pozwalają producentom wyposażenia pojazdów na tworzenie kompleksowych systemów, wspomagających prowadzenie samochodu. Poprzez monitorowanie działań kierowcy i innych uczestników ruchu, znacznie zwiększają komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

Druga para oczu
Jednym z rozwiązań wspomagania kierowcy jest autonomiczny moduł „mobileye”, który może także być elementem składowym szerszego systemu – IZF (Inteligentne Zarządzanie Flotą). Mobileye to inteligentna technologia obserwacji na drodze (pojazdów, pieszych, rowerzystów, motocyklistów, znaków pionowych i poziomych), która działa jak „druga para oczu” kierowcy. Podstawowym zadaniem tej aplikacji jest identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze, a w chwili rozpoznania zagrożenia – ostrzeżenie użytkownika sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi.

Warto zaznaczyć, że aplikacja systemu umożliwia nam dostęp do różnego rodzaju raportów, generowanych na podstawie liczby wysyłanych przez urządzenie alarmów. Funkcja ta jest pomocnym narzędziem dla osób, zajmujących się np. nadzorem nad flotą pojazdów w firmie.

Inteligentny moduł
- Na czym polega inteligencja technologii „mobileye”? Przede wszystkim na rozpoznaniu rodzaju ryzyka i oceny stopnia zagrożeń, występujących na drodze podczas prowadzenia samochodu. Moduł wysyła do użytkownika alarmy, będące ostrzeżeniem np. przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. Jest to możliwe, dzięki mierzeniu odległości kół pojazdu od linii jezdni, po obu stronach – mówi Sławomir Iwaniec, z firmy Amervox, tworzącej systemy inteligentnego zarządzania flotą.

Ponadto, czuwa nad utrzymaniem bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, niwelując w ten sposób ryzyko wypadku i dając kierowcy czas na wykonanie właściwego manewru (ok. 2,7s). Podobnie jest w przypadku ostrzeżeń związanych z pojawieniem się na drodze pieszych lub rowerzystów. Znaczna liczba wypadków z udziałem przechodniów występuje w obszarach miejskich. „Mobileye” potrafi również rozpoznawać  znaki drogowe (w tym oznaczenia dotyczące ograniczeń prędkości) i poinformować kierowcę o przekroczeniu dopuszczalnej szybkości lub przesłać taką informację do centrum monitorowania np. do zarządcy floty. Sprawdza się też przy sterowaniu światłami drogowymi – pomaga kierowcy w ich prawidłowym użyciu, nie dopuszcza do oślepienia innych prowadzących.

Więcej zastosowań
Moduł „mobileye” sprawdza się nie tylko w wyposażeniu flot transportowych w przedsiębiorstwach. Wiele korzyści może przynieść również firmom leasingowym i ubezpieczeniowym. Warto zamontować oko także w samochodach prywatnych, dzięki czemu zwiększymy bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Technologia mobileye to przy tym jedynie część funkcjonalności możliwych do wprowadzenia w ramach systemu IZF. Należą do nich też m.in.: „e-call” (automatyczne powiadomienie służb ratunkowych w razie wypadku), „ochrona” (autoalarm lub opcja antynapadowa), „kontrola techniki jazdy” (zbieranie i analiza parametrów pracy pojazdów), „zarządzanie flotą” (kontrola i nadzór pojazdów), „parrot” (profesjonalne zestawy głośnomówiące sterowane głosem) oraz „brigade” (wizyjne systemy bezpiecznego manewrowania).