wtorek, 30 lipiec 2013 15:53

Dawna biżuteria artystyczna

W dzisiejszych czasach posiadanie czegoś takiego jak biżuteria artystyczna może być zarówno oznaką dobrego smaku i posiadania tak zwanej „artystycznej duszy” jak i bogactwa i zwykłego szpanu. Wszystko zależy od tego jak ją dobieramy, jak ją nosimy i jak się z tym obnosimy. Niemniej jednak okazuje się, że tego rodzaju błyskotki nie są charakterystyczne wyłącznie dla naszego pokolenia.
Nie są one nawet charakterystyczne dla pokolenia które było tuż przed nami oraz pokoleń które żyły setki a nawet tysiące lat wcześniej. Już w epoce kamienia łupanego (chociaż oczywiście wtedy pojęcie „biżuteria artystyczna” jeszcze nie istniało) kobiety chciały wyglądać atrakcyjnie dla swoich mężów i pragnęły posiadać na swoim ciele różnego rodzaju ozdoby.

Gdy odwiedzimy którekolwiek muzeum mające nam przybliżyć życie w tamtych czasach zobaczymy mnóstwo drobiazgów, które na pewno nie miały żadnego praktycznego zastosowania. Weźmy na przykład wyszlifowane, białe kości słoniowe o kształcie nieco przypominającymi dzisiejsze spinki. Być może i nie można tego nazwać biżuterią z prawdziwego zdarzenia, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ówczesne realia szybko dojdziemy do wniosku, że zrobienie takiego dzieła wymagało ogromnym umiejętności i zabierało naprawdę dużo czasu. Ponadto można by spojrzeć chociażby na fakt, że nawet dzisiaj nie można tego uznać za tani materiał.

W dzisiejszych czasach biżuteria artystyczna z kości słoniowej owszem istnieje (chociaż wygląda zupełnie inaczej niż dawniej) i owszem wciąż bardzo ciężko ją zdobyć legalną drogą (i czasem przemyt oraz czarny rynek okazują się jedynymi rozwiązaniami).

Pragnienie luksusu i posiadania czegoś o czym inni mogą tylko pomarzyć towarzyszyła ludzkości już od lat najdawniejszych. Być może z tego właśnie powodu biżuteria artystyczna zawsze była obiektem marzeń wielu kobiet. Przecież aż tak bardzo się nie zmieniamy. Czy to w Polsce, czy to w Chinach, czy to w Armenii, zawsze będziemy chciały czuć się wyjątkowymi. I zawsze będziemy wydawać czasem niemałe pieniądze na biżuterię. http://www.teksty.waw.pl
© 2013-2020 by SN2.EU