poniedziałek, 11 czerwiec 2012 21:16

O centaurze słów kilka

Dziś powrócimy do tematyki stworzeń mitycznych i zajmiemy się kolejnym dość popularnym stworem. Pół koń, pół człowiek, występujący w literaturze w takich pozycjach jak: „Harry Potter” czy „Artemis Fowl”.

Według mitologii greckiej centaury były potomkami: Kentaurosa i klaczy magnezyjskich, ewentualnie Iksjona i chmury Nefele. Stworzenia te tworzyły prymitywne plemiona, osiadłe w górach i lasach Tesalii i Arkadii. Były dzikie, konsumowały surowe mięso, rzekomo porywały i gwałciły kobiety z okolicznych wiosek.

Współcześnie w literaturze ukazuje się te stwory jako inteligentne hybrydy, o znacznie wyższym poziomie inteligencji od ludzkiego. Odznaczają się mądrością, umiejętnością przewidywania przyszłości z ruchu planet (astrologia), a także zachowywania neutralności w przypadku ludzkich wojen.

W popkulturze symbol centaura raczej nie występuje poza fantastyką. Brak jednoznacznie oznaczonych cech charakteru tego gatunku oraz niezbyt przyjemna wizja połączenia konia z człowiekiem (nasuwająca skojarzenia z zoofilią), powodują, że raczej na co dzień nie natkniemy się nigdzie na wizerunek centaura.

© 2013-2020 by SN2.EU