piątek, 10 wrzesień 2010 12:21

Uzależnieni od magii?

Dzień zaczynasz od horoskopu, a tydzień masz wypchany różnorakimi zajęciami poświęconymi rozwojowi duchowemu? Uważaj – to może być pułapka Twojego mózgu!
Szukając właściwej drogi życiowej bardzo łatwo można się zagubić. Czasem po prostu można zejść na niewłaściwe tory – narkotyki, alkohol czy silne uzależnienie od papierosów. Innym razem jest to popadnięcie w przesadę, jak to jest w przypadku nadmiernego korzystania z poradników czy zajęć poświęconych samorozwojowi. Niektórzy popadają w przesadę jeśli chodzi o studiowanie białej i/lub czarnej magii, błędnie nie zauważając granicy między fikcją, duchowością, a realnością i zdrowym rozsądkiem.

W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że okultyzm z natury jest uzależniający. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom artykuły czy strony internetowe poświęcone rozwojowi duchowemu same w sobie nie mają takiej mocy, żeby usidlić człowieka. Ta pomyłka w ocenie bierze się głównie z mylenia ze sobą  ezoteryki, poszukiwania właściwej ścieżki życia z sektami, czy „czarną magią”. Dla laików owe rozróżnienie może wydać się sztuczne, jednak jest ono tak istotne jak odróżnienie kibiców od kiboli. Obie grupy co prawda uczęszczają na te same mecze, jednak mają odmienne intencje. Powracając – problem tkwi w samym człowieku, który może mieć predyspozycje do popadania w nałogi. Nie ma znaczenia, czy są to używki jak kawa, tytoń, czy tak abstrakcyjne rzeczy jak  praca, Internet czy właśnie dążenie do odnalezienia własnej ścieżki życiowej.

Popadnięcie w taką skrajność może prowadzić wręcz do fanatyzmu, który szkodzi nie tylko danej osobie, ale również całej grupie społecznej, która interesuje się daną tematyką. Jeden człowiek może położyć cień na daną dziedzinę zainteresowań, które same w sobie nie są szkodliwe. Pamiętajmy, że w człowieku żyje zarówno dobro, jak i zło, i tylko zależy od jednostki, jak nad tymi elementami własnego jestestwa zapanuje.

Jak ustrzec się przed takim niebezpieczeństwem własnej psychiki? Przede wszystkim zachować umiar i pamiętać o celu, w jakim uczęszcza się na zajęcia z jogi, uczestniczy w medytacjach czy warsztatach. Poszukiwanie wewnętrznego głosu, odnajdywanie ukrytych potencjałów oraz energii ma nas nauczyć kierowania własnym życiem. Należy pamiętać, że jeśli zbytnio związujemy się z daną czynnością lub sytuacją, sami blokujemy sobie dostęp do wolności.

Oczywiście zupełnie innym tematem są rytuały, które wymagają systematyczności dla osiągnięcia celu. Przy nich także obowiązuje zasada kierowania się rozsądkiem. Warto jednak zaznaczyć, że przesadne powtarzanie ceremoniałów wcale nie musi prowadzić do lepszych rezultatów, a jedynie wpędzić nas w szpony nałogu.

Można zapytać, do czego ostatecznie to wszystko się sprowadza? Głównie do obalenia mitu, że istotą ezoteryki jest usidlenie człowieka w szponach uzależnienia. Jednym zdaniem – pamiętajmy o stałej czujności, która może nas ustrzec przed zboczeniem z wytyczanej sobie świadomej ścieżki życiowej.

Ewa Wiecha www.ezoter.pl
© 2013-2020 by SN2.EU