wtorek, 25 czerwiec 2013 11:50

Legendarny kwiat paproci

Raz do roku, a dokładniej w Noc Świętojańską, kwitnie pewien niezwykły kwiat, który ma zapewnić swojemu znalazcy pełnię bogactwa i dostatku. Pochodzący ze słowiańskich legend, dosyć mocno wpisuje się w tradycję obchodów Święta Kupały. Czym jednak jest kwiat paproci?
Według naukowców historia o kwiecie paproci wywodzi się z dawnego zwyczaju smarowania się przez kobiety nasięźrzałem w trakcie Święta Kupały. Dzięki niemu niewiasty miały znacznie podnieść swoją atrakcyjność, a co za tym idzie – szanse na pomyślne wróżby miłosne 22 czerwca. Nacieranie należało wzmocnić poprzez wypowiadanie magicznych wersów:
Nasięźrzale, nasięźrzale,
Rwę cię śmiale,
Pięcią palcy, szóstą, dłonią,
Niech się chłopcy za mną gonią;
Po stodole, po oborze,
Dopomagaj, Panie Boże.

Według bardziej przyziemnych badań, legenda o kwiecie paproci ma źródło w zwykłym braku systematyki roślin, dzięki któremu jedną roślinę można było nazywać wielokrotnie, w zależności od rejonu kraju.
Ostatnią hipotezą powstania legendy o perunowym kwiecie jest pomylenie go z popularną paprotką kwitnącą, której liście zebrane w grona sprawiały wrażenie kiści kwiatów. Dzięki temu poszukiwanie kwiatu paproci wcale nie było skazane na porażkę.
© 2013-2020 by SN2.EU