sobota, czerwiec 22, 2024
poniedziałek, 21 styczeń 2013 18:44

W naszym świecie nieżywi, w tamtym nieumarli cz. II

Dziś druga część spotkania z nieumarłymi. Choć w większości to postacie fantastyczne, pochodzące z rozmaitych mitologii, to jednak strzeżcie się! Kto wie, może tej nocy obudzi Was śmierdzący oddech ghula lub zmartwychwstały czarnoksiężnik? Jeśli chcecie wiedzieć jak ich odróżnić, zerknijcie poniżej!
Lisze
Ciała czarnoksiężników, które w wyniku dziwnego rytuału (w trakcie którego jakby nie było czarownik umiera) powodują zawieszenie pomiędzy życiem a śmiercią. Posiadają o wiele większe moce od zwykłych czarnoksiężników, aby je pokonać należy zniszczyć „naczynia duszy” - gdy zranimy samo ciało, jest w stanie się ono zregenerować.

Duchy
Czyli widma, zjawy i cienie, które są pewnego rodzaju „odciskiem duszy”. Zaliczane do nieumarłych, mimo swojej niematerialnej postaci, z powodu genezy ich powstania. Twierdzi się, że duch powstaje w momencie, kiedy dusza nie może spokojnie odejść w zaświaty – albo z woli samego jej posiadacza albo czynników zewnętrznych (np. niezałatwione sprawy).

Ghule
Wywodzą się z legend afrykańskich i bliskowschodnich. Wiemy o nich  niewiele – jedynie tyle, że żywią się mięsem i padliną, również ludzkimi szczątkami.

Allipy
Powstają z ciał samobójców. Ich jedynym celem jest błąkanie się po świecie w celu mszczenia się na żywych za swój nieszczęsny los. Co niejako pokazuje ich charakter – sami sobie winni, ranią innych.

Barghest
Pojawiają się pod postacią wielkich czarnych psów. Ich powstanie łączy się z przywróceniem do życia w wyniku popełnienia złych uczynków za życia. Wykreowane jako postacie literackie u Andrzeja  Sapkowskiego.