środa, 03 lipiec 2019 09:33

Drób, zdrowy czy nie?

Drób Drób

Gdy wybieramy się na zakupy przed nami nie lada wyzwanie. Szczególnie, gdy na naszej liście zakupów pojawia się mięso…

 

Jakie mięso wybrać?

Przy ladzie z mięsem wybór jest bardzo trudny. To, co wybierzemy w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji, ale także od rodzaju potrawy, jaką chcemy przygotować. Dostępne są różne rodzaje mięsa. Wołowina, wieprzowina, drób, baranina, jagnięcina i wiele, wiele innych. Tak, to nie żart, naprawdę jest tak dużo gatunków mięs. Ale to jeszcze nie koniec. W obrębie samego mięsa drobiowego wymienić można mięso kurze, kacze, indycze… Wiele sklepów w swojej ofercie posiada zarówno mięso świeże, ale również paczkowane, zamykane hermetycznie. Zatem, które lepsze?

Zwolennicy i przeciwnicy

Każde rozwiązanie ma wielu zwolenników, jak też przeciwników. Wszystko zależy od indywidualnej oceny danego konsumenta. Każda z opcji ma swoich zwolenników, ale także przeciwników. W obu przypadkach, do sklepów trafia drób najwyższej jakości. Szczególnie, gdy pochodzi on od sprawdzonych i cieszących się dobrą reputacją producentów.

Co z mięsem zanim je kupimy?

Mięso drobiowe, zanim trafi na sklepową ladę musi zostać odpowiednio przygotowane. Nie każdy wie, ale to przygotowanie zaczyna się już na etapie pisklęcia. Jaja z pisklętami trafiają do specjalnych ferm, gdzie następnie wykluwają się pisklęta. Ale to jeszcze nie koniec. Po wykluciu pisklęta są traktowane w sposób szczególny. Szczególnie ważne jest odpowiednie żywienie. Pasze, które są wykorzystywane powinny zostać dobrane zgodnie z zapotrzebowaniem piskląt, które zmienia się w zależności od wieku. Inne rodzaje pasz oraz ich proporcje będą przeznaczone dla kurcząt, inne dla indyków, a jeszcze inne dla kaczek i gęsi. Gdy drób jest już wystarczająco odchowany, wówczas można przystąpić do uboju zwierząt, zgodnie z przyjętymi procedurami. Aby mięso mogło być przeznaczone do sprzedaży, ubój musi przebiegać w rzeźniach, które zostały skontrolowane przez inspekcję weterynaryjną. Co więcej, zarówno obój, jak również późniejsza obróbka mięsa musi odbywać się pod kontrolą wyznaczonego z urzędu lekarza weterynarii. 

Restrykcyjne warunki hodowli i uboju

Proces, który przebiega od momentu wyklucia pisklęcia aż do przygotowania mięsa przeznaczonego do sprzedaży, podlega bardzo ścisłym zasadom. Zarówno od momentu przygotowania odpowiednio zbilansowanej paszy, jak również przez sam proces uboju i przygotowania. Hodowla drobiu podlega ścisłej kontroli weterynaryjnej, a wiele ferm decyduje się na wsparcie weterynarza również na etapie tuczenia  drobiu. Weterynarz dba bowiem o dobór prawidłowej mieszanki pasz, a także czuwa nad zdrowiem hodowli. Tak restrykcyjne warunki sprawiają, że producenci drobiu w sposób szczególny dbają o to, aby ich mięso było jak najwyższej jakości.

© 2013-2020 by SN2.EU