niedziela, luty 25, 2024
wtorek, 24 marzec 2020 11:06

Jaki kosz na śmieci wybrać do własnej kuchni?

Kosz na śmieci Kosz na śmieci

Kuchnia to miejsce, w którym wykonujemy bardzo wiele różnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Z tego względu powinno być koniecznie urządzone estetycznie oraz funkcjonalnie. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jest z pewnością kosz na śmieci i odpadki. Musi on być idealnie dopasowany do potrzeb domowników, gdyż w przeciwnym razie nie spełni należycie swojego zadania.

Z niniejszego artykułu dowiemy się, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy wyborze tej konstrukcji. 

 

Podstawowe rodzaje koszów 

Kosze na śmieci dostępne na rynku w większości są przystosowane do postawienia w szafce po zlewem. Obecnie bardzo popularne są zwłaszcza modele wielokomorowe z przegródkami, występujące w postaci sporej wielkości pojemnika mieszczącego w sobie kilka mniejszych pojemników. Ich podstawową zaletą jest to, że pozwalają zaoszczędzić mnóstwo miejsca w kuchni. Alternatywnym wyborem są wersje pionowe, znakomicie sprawdzające się w przypadku rodziny składającej się z kilku osób i produkującej wiele odpadów każdego dnia. Zazwyczaj są one skonstruowane w taki sposób, że jeden kosz jest umieszczony bezpośrednio na drugim (budowa piętrowa). Dosyć często wybierane są też modele zawieszane na ścianie z maskowanym systemem mocowania worków, które umożliwiają w zasadzie pełną ergonomizację przestrzeni. Najlepiej postawić na egzemplarz z płaskim tyłem, ponieważ nadaje się do umieszczenia jak najbliższej ściany. 

Estetyka i trwałość ma ogromne znaczenie

Przy wyborze takich produktów jak kosze na śmieci należy zwracać uwagę nie tylko na ich budowę, ale również estetykę wykonania, która decyduje o dekoracyjności i wytrzymałości. Zwykłe, plastikowe wiaderka już dawno temu odeszły do lamusa - obecnie w sklepach są dostępne znacznie ładniejsze i trwalsze konstrukcje. Kluczową rolę odgrywa tutaj rodzaj użytego do produkcji materiału. Najtańsze są modele z polipropylenu, charakteryzujące się ergonomicznym kształtem, bogatą paletą kolorystyczną i lekkością. Ich ogromną wadą jest jednak niska odporność na uszkodzenia mechaniczne i niezbyt elegancki wygląd. Zdecydowanie lepiej spisują się kosze ze stali nierdzewnej, ponieważ prezentują się stylowo i nowocześnie, są bardzo trwałe i dobre jakościowo, a na dodatek ponadprzeciętnie odporne na korozję. Przed ich zakupem może nieco odstraszać jedynie stosunkowo wysoka cena i większa waga (w porównaniu z polipropylenowymi). 

Sposób zamykania wpływa na higienę 

Nie bez znaczenia jest ponadto sposób zamykania kosza, ponieważ w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania konstrukcji. Biorąc pod uwagę ten konkretny parametr, kosze na śmieci dzielą się na modele pedałowe, typu push oraz na podczerwień. Te pierwsze są uruchamiane za pomocą specjalnego pedału nożnego i pozwalają na wyrzucanie odpadów bez konieczności dotykania pokrywy dłonią (istnieje możliwość zablokowania zawiasów na jakiś czas). Opada ona również automatycznie. W tym przypadku zaletą jest całkowity brak kontaktu z bakteriami i maksymalna łatwość obsługi. Z kolei wersje typu push posiadają otwór wrzutowy, bezgłośnie otwierany delikatnym pchnięciem ręki. Dzięki zamontowanej pokrywie umieszczony wewnątrz worek z zawartością nie jest widoczny, a konstrukcja odznacza się ponadczasowym designem i wyjątkowo estetycznym wyglądem. Kosze na podczerwień są natomiast najbardziej nowoczesne, ponieważ otwierają się i zamykają automatycznie za pomocą wbudowanych czujników. Nie trzeba ich w żaden sposób dotykać, w związku z czym ryzyko zarażenia się drobnoustrojami zostaje całkowicie zminimalizowane (stuprocentowa higiena). 

Alternatywne rozwiązania

Autonomiczne kosze na śmieci to nie jedyne konstrukcje, które spełniają rolę kuchennych pojemników na odpadki. Można bowiem zamiast nich zdecydować się na specjalne poziome lub pionowe segregatory wstawiane do szuflad i szafek, pozwalające na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Większość modeli jest wyposażona w dno wyłożone matą antypoślizgową, która w znacznym stopniu ułatwia użytkowanie i chroni przed zabrudzeniami. Ciekawym oraz bardzo praktycznym rozwiązaniem są też pojemniki wbudowane w blat kuchenny, umożliwiające łatwe zgarnięcie odpadków jednym ruchem ręki.

Media