czwartek, 15 marzec 2018 12:25

Trudna sztuka oszczędzania – kilka porad

Grubość naszego portfela świadczy o tym, na co możemy sobie w życiu pozwolić. Jeśli sądzisz, że oszczędzanie nie jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy poradnik. Przekonujemy, że nie jest to tak straszne zadanie i nie wiąże się z utratą radości z życia, jeśli podejdziemy do tego zadania z rozsądkiem.

 

Może i pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale na pewno wpływają na nasze postrzeganie świata. Niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie, są częścią naszego życia – musimy nauczyć się rozsądnie nimi gospodarować. Na szczęście jest wiele produktów bankowych oraz prostych metod, dzięki którym jest to możliwe – np. lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Przeczytaj poniższy tekst, a opanujesz trudną sztukę oszczędzania do perfekcji.

Czym właściwie są oszczędności?

Oszczędności to zgromadzone przez nas środki finansowe, które możemy przechowywać i pomnażać w banku, korzystając z porady doradcy finansowego czy inwestycyjnego. Jeśli nie potrafisz zarządzać pieniądzmi, mogą odebrać Ci radość z życia oraz doprowadzić do kłopotów ze snem. Traktuj je raczej jako środek płatniczy, dzięki któremu osiągniesz wyznaczone cele. Dobry plan oszczędzania czy też strategia zarządzania finansami domowymi to podstawa.

Produkty bankowe ułatwiające oszczędzanie

Produktów bankowych jest tak wiele, że łatwo można wybrać coś, co odpowiada naszym preferencjom i możliwościom. Wolne środki pieniężne możesz wykorzystać w wybrany przez siebie sposób – pojechać na słoneczny urlop, zorganizować imprezę dla rodziny, kupić nowy samochód lub też wpłacić do banku i spróbować je pomnożyć.

Zgromadzone wolne środki to komfort psychiczny – nigdy nie wiesz, czy nie będziesz ich nagle potrzebować. Wtedy też nie musisz martwić się, że będziesz musiał wziąć kredyt, aby poprawić domowy budżet. Dlatego też warto wydawać miesięcznie mniej niż wynosi Twoja pensja i starać się zawsze nieco zaoszczędzić.

A zatem – jak oszczędzać?

Nie ma uniwersalnej metody oszczędzania, która każdemu będzie odpowiadała. Każdy z nas ma inny styl życia, inne wydatki i przyzwyczajenia. Podejście do pieniędzy to zwykle kwestia bardzo indywidualna. Wystarczy jednak przyjrzeć się, jaki styl życia prowadzimy, aby zauważyć, że popełniamy wiele prostych błędów – m.in. w trakcie korzystania z wody, ogrzewania i energii.

Warto odkładać co miesiąc pieniądze na rachunku oszczędnościowym albo założyć lokatę, ale też prowadzić domowy budżet. Polega on na notowaniu wydatków, planowaniu, jak nimi dysponować, aby coś odłożyć. Są też specjalne aplikacje ułatwiające kontrolowanie wydatków. Co ciekawe, cieszą się one coraz większą popularnością. Znacznie ułatwiają nam planowanie, ale też uświadamiają, na co właściwie wydajemy najwięcej – tymczasem takie niepozorne wydatki jak kawa czy śniadanie na mieście potrafią zniszczyć nasz domowy budżet!

<

Wyświetlony 389 razy
© 2013-2019 by SN2.EU