poniedziałek, 26 sierpień 2019 17:51

Jak zażegnać kryzys w związku?

Terapia dla par Terapia dla par

Kryzys w związku może pojawić się w życiu każdej pary. Z problemami borykają się bowiem zarówno wieloletnie małżeństwa, jak i osoby, które spotykają się ze sobą od niedawna.

Podstawą rozwiązania trudności w związku zawsze jest jednak szczera rozmowa i, w razie potrzeby, specjalna terapia.

Terapia, czyli sprawdzony sposób na pokonanie kryzysu w związku

Kryzys w związku to poważna sytuacja, która nie jest tożsama z jednorazową kłótnią czy sprzeczką. Od zwykłego nieporozumienia odróżnia ją długotrwały i nasilony charakter. Ciągłe napięcia i różnice zdań czy, wręcz przeciwnie, oschłość i obojętność prowadzą do poważnych konsekwencji, takich jak zanik czułości czy rozpad więzi. Można się temu jednak przeciwstawić – jednym ze sposobów na zażegnanie kryzysu w związku jest terapia dla par.

Wielu ludzi wzbrania się przed wizytą u terapeuty. Zupełnie niepotrzebnie – zasięgnięcie opinii i porady wykwalifikowanego specjalisty może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i swojego partnera. To pierwszy krok do pokonania kryzysu w relacji. Terapia dla par jest jednak o wiele bardziej kompleksowa. Przede wszystkim, daje bezpieczną przestrzeń, która umożliwia podjęcie merytorycznej dyskusji i wyrażenie wszelkich, nawet głęboko skrywanych, myśli i emocji. Podczas sesji, psychoterapeuta moderuje taką rozmowę i pozwala partnerom na zyskanie nowej perspektywy. Oprócz tego pomaga im w wypracowaniu technik skutecznej komunikacji, która jest wyjątkowo ważna w  przypadku budowania trwałego i szczęśliwego związku. Terapia dla par jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną naprawić swoją relację i na nowo odkryć jej zalety.

Kiedy szczera rozmowa może pomóc parom w kryzysie?

Przy pierwszych oznakach kryzysu w związku, partnerzy mogą spróbować rozwiązać problem na własną rękę. Wymaga to jednak od nich wiele zaangażowania i determinacji. Sposobem na poprawę relacji jest przede wszystkim szczera rozmowa. Podczas niej, należy wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Istotna jest także otwartość na zdanie partnera oraz umiejętność wysłuchania jego racji.

Niestety, wielu ludzi, nawet w długich związkach, nie potrafi odpowiednio się komunikować. W takich sytuacjach rozmowa łatwo może przerodzić się w kłótnie, co prowadzi do eskalacji konfliktu. Jeśli więc partnerzy mają problem z porozumiewaniem się, lepszym wyjściem może okazać się terapia pod okiem specjalisty. Mimo to, w sytuacji, w której umieją podejść do rozmowy bez negatywnych emocji, taka domowa dyskusja również może przynieść pożądane efekty.

Kryzys w związku – czego należy unikać?

Para, która przechodzi przez kryzys, powinna przede wszystkim unikać podejmowania poważnych decyzji (np. o rozwodzie) pod wpływem emocji.  Należy też wystrzegać się wzajemnego obrażania, oceniania i oskarżania. Oprócz tego niedopuszczalne jest wciąganie w konflikt bliskich osób, np. dzieci, rodziny czy znajomych. Aby pokonać trudności, trzeba bowiem wykazać się dużym spokojem, a także zrozumieniem dla drugiej strony. Jeśli para nie podejmie tego wysiłku, nawet pomoc terapeuty może okazać się niewystarczająca.

Wyświetlony 175 razy
© 2013-2020 by SN2.EU