środa, czerwiec 19, 2024
niedziela, 01 sierpień 2021 13:06

Jak zadbać o niemowlę latem, gdy temperatura jest bardzo wysoka?

sklep dla dzieci sklep dla dzieci pexels

Kiedy dziecko rodzi się latem trzeba zadbać o jego komfort termiczny z równą troską, jak wtedy kiedy jest zimno, wszak udar cieplny to śmiertelne zagrożenie, dlatego trzeba chronić dziecko przed namiarem światła słonecznego, a także odpowiednio ubierać.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka faktów na temat opieki nad niemowlęciem latem. Wskażemy też na kilka powszechnych błędów, które nie zawsze muszą kończyć się udarem, ale na pewno wpływają na spory dyskomfort dziecka.

Kiedy można, a kiedy nie można chodzić na spacery latem i o czym należy pamiętać przy wyborze wózka? 

Na pewno wysoka temperatura, kiedy trudno się oddycha nie jest dobrą porą na spacer. Nie można chodzić w godzinach największego nasłonecznienia, bo mimo że wózek dla dziecka ma ochronę UV 50+, to jednak dziecku może być w nim zbyt ciepło. Na pewno godziny południowe pomiędzy 12 a 15 to nie najlepszy czas na spacerowanie z dzieckiem. Warto sprawdzić, czy poszycie wózka rzeczywiście ma ochronę przeciwsłoneczną, a decydując się dopiero na zakup wózka głębokiego należy bardzo dokładnie przeczytać całą specyfikację. Świetnej jakości modele oferuje sklep dla dzieci Smile. Poza ochroną przeciwsłoneczną ważna może być także ochrona przed owadami, a więc moskitiera. Czasem jest ona dostępna w zestawie z wózkiem, a innym razem konieczne jest jej dokupienie. Co ważne wykonana jest ona z materiału przepuszczającego powietrze i nietworzącego wewnątrz wózka swoistej sauny, a nie jest to takie oczywiste, bo często młode mamy wybierają niewłaściwą osłonę przeciwsłoneczną. Ważna jest też oczywiście osłona przed deszczem, w końcu i te latem się zdarzają. Folia przeciwdeszczowa jest zwykle standardowym wyposażeniem głębokiego wózka. Oczywiście należy unikać spacerowania w czasie burzy, wszak jest to niebezpieczne, a dziecko z pewnością będzie niespokojne i się rozpłacze.

Nie korzystaj z pieluchy zamiast budki i moskitiery

Aby dziecku słońce nie świeciło w oczy musisz po prostu wybrać spacer w cieniu, najlepiej w parku albo tak ustawić wózek, by promienie słońca nie wpadały do jego wnętrza. Korzystanie z pieluchy jest bardzo złym pomysłem, a mimo to robi tak wiele kobiet. Pielucha zasłaniająca całe światło wózka tworzy w jego wnętrzu prawdziwy kocioł dziecko poci się i przegrzewa, a chyba nie musimy mówić, do czego może to doprowadzić. Dla zobrazowania co się dzieje powiemy tylko, że temperatura w wózku zakrytym w ten sposób może wzrosnąć aż o 15 stopni. Pielucha powinna służyć jedynie w czasie przewijania albo jako element osłaniający Twoje ubranie, gdy trzymasz dziecko do odbicia. Na pewno nie nadaje się do zasłaniania wózka w czasie spaceru. Jeśli chodzi o jej zastosowanie w czasie spaceru to dobrze sprawdzi się do chłodnych okładów na kark dziecka. Wilgotną pieluszką można przecierać kar, nóżki, rączki dziecka po wyjęciu z wózka, chroniąc je przed potówkami. Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany temperaturą można również zakupić w sklepie dla dzieci specjalne wkłady chroniące przed nadmiernym poceniem się maluszka.

Jak ubierać dziecko na letnie spacery?

Przede wszystkim zasada jedna warstwa odzieży więcej, gdy jest naprawdę ciepło nie obowiązuje. Zatem zakładasz dziecku cienkie bawełniane body czy też rampers niemowlęcy. Ponadto na główce dziecka bezwzględnie powinna znaleźć się bawełniana czapeczka. Bardzo często spotyka się dzieci bez czapeczek, a to spory błąd, ponieważ oddychający materiał chroni przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Pamiętaj również, by w ciągu dnia żaluzje lub rolety były opuszczone.

Jak postępować w domu, aby dziecko się nie zaziębiło?

Na pewno nie można zrezygnować z wietrzenia mieszkania. Warto również rozwiesić w pokoju dziecka mokre pieluchy. Parująca woda będzie schładzać powietrze wewnątrz. Dziecka nie należy przesadnie przykrywać, wystarczy pieluszka albo lekki kocyk. Częstym sposobem na schłodzenie pomieszczenia jest także wstawienie miednicy ze słoną wodą pod łóżeczko, co w połączeniu z rozwieszonymi wilgotnymi pieluchami tworzy zdrowy mikroklimat.

Oczywiście należy pamiętać także o odpowiednim poziomie nawodnienia. Maluszek, który pije mleko z piersi mamy powinien mieć możliwość spożywania posiłku na żądanie, zwłaszcza gdy jest bardzo ciepło. Mleko matki doskonale gasi pragnienie. W przypadku niemowląt, które nie są na naturalnym mleku, oczywiście trzeba podawać modyfikowane dostosowane do wieku, a także wodę lub herbatkę dla niemowląt. Oczywiście nie podajemy niczego schłodzonego. Optymalna temperatura picia dla niemowlęcia oscyluje w granicach temperatury jego ciała, czyli 36 stopni. Przypominamy oczywiście, że nawet na moment nie można zostawić dziecka w zamkniętym samochodzie, który jest już po chwili dla niego śmiertelną pułapką.