wtorek, czerwiec 06, 2023
niedziela, 11 lipiec 2021 19:07

Jak zaaranżować bezpieczny i funkcjonalny pokój dziecka?

ścianka wspinaczkowa ścianka wspinaczkowa małpiszon

Pokój dziecka to wyjątkowe pomieszczenie w całym domu. Pełni ono bowiem funkcję sypialni, miejsca do odpoczynku, zabawy i nauki. Powinno być jak najbardziej funkcjonalne i bezpieczne.

Jednocześnie powinno zapewniać dziecku dobre samopoczucie oraz warunki do nieskrępowanej zabawy. Jak zatem pogodzić wszystko i urządzić najlepszy pokój dla dziecka?

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaką kolorystykę wybrać do pokoju dziecka. Jak się okazuje, można przy ich pomocy o wiele łatwiej wydzielić poszczególne strefy w tym pomieszczeniu. Tam, gdzie dziecko wypoczywa i śpi, warto zastosować kolory ułatwiające zasypianie np. szarość, błękit, czy jasną zieleń. Zieleń daje też uczucie spokoju, dodaje nadziei i ogólnie poprawia nastrój. Tam, gdzie dziecko się bawi, możesz zastosować kolory dodające energii, jak żółty czy pomarańczowy. Pamiętaj jednak o tym, aby z nimi nie przesadzić, a także wybierać raczej przygaszone odcienie tych kolorów. Jest to ważne, gdyż zbyt duża ich ilość może mocno pobudzić dziecko. Jeżeli boisz się, że będzie ich za dużo, wybierz dodatki w tych kolorach, a dominujący niech będzie kolor neutralny np. beżowy czy piaskowy. Z kolei do strefy nauki warto wybrać kolory pobudzające wyobraźnię oraz sprzyjają łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy. Mogą to być np. różne odcienie fioletu, żółtego, a także niebieskiego.

Meble i akcesoria do dziecięcego pokoju – najważniejsze kwestie

Przy wyborze wyposażenia pokoju dla dziecka kieruj się przede wszystkim względami praktycznymi i bezpieczeństwem tych produktów. Stawiaj na meble solidne, ich elementy muszą być dobrze połączone ze sobą. Natomiast do wykończenia powinny być użyte bezpieczne farby i lakiery, które nie będą zawierały lotnych związków organicznych. Jest to bardzo ważne, gdyż takie substancje mogą powodować m.in. alergie. Przy montażu mebli zwróć uwagę na to, by dobrze je ustawić, a w razie konieczności także przykręcić do ściany (w tym meble stojące na ziemi). To zmniejszy ryzyko tego, że mebel przewróci się na dziecko. Unikaj produktów o ostrych krawędziach i z małymi elementami.

Plac zabaw w pokoju dziecka? Tak to możliwe!

Jeżeli chcesz, aby pokój twojego dziecka był naprawdę wyjątkowy, zorganizuj mu ciekawe miejsce do zabaw ruchowych. Możesz do tego wykorzystać elementy znane z klasycznych placów zabaw czy sal gimnastycznych. Przykładem mogą być tutaj takie produkty jak ścianka wspinaczkowa czy drabinka gimnastyczna. Dzięki takim elementom w pokoju, dziecko nawet w czasie niepogody będzie mogło się ruchowo bawić, co pozwoli mu spożytkować zgromadzoną w ciągu dnia energię. Elementy tego typu pozwalają też na wykonywania różnorodnych ćwiczeń, w tym rehabilitacyjnych, co jest przydatne w przypadku dbania o prawidłową postawę dziecka i korekcji wad postawy. Wybierając tego typu produkty zwróć także uwagę na drabinki rehabilitacyjne, wężołązy, liny gimnastyczne, a także materace zabezpieczające miejsce zabawy.