wtorek, 16 kwiecień 2019 14:48

Jak walczyć z wysoką gorączką u dziecka?

Problem gorączki u dziecka zna pewnie każdy rodzic. Wielu z nas zdarzyło się wpaść w panikę, gdy temperatura naszej pociechy znacznie się podniosła. Co zrobić, gdy zaobserwujemy podwyższoną temperaturę u dziecka? Czy od razu skontaktować się z lekarzem, czy z gorączką można poradzić sobie samemu?

 

Przyczyny gorączki u dzieci

Gorączka u dzieci najczęściej spowodowana jest infekcją wirusową lub bakteryjną. Podwyższona temperatura jest mechanizmem obronnym organizmu przed drobnoustrojami - stan podgorączkowy stymuluje układ odpornościowy, pomagając zwalczyć infekcję. Jeśli organizm dziecka zaatakowały wirusy, zwykle gorączka utrzymuje się kilka dni, następnie może chwilowo spaść, znów się podnieść i samoistnie ustąpić. Jeśli podniesiona temperatura po tym czasie jednak nie znika - należy zgłosić się do lekarza, który weźmie pod uwagę możliwość infekcji bakteryjnej i być może wprowadzi antybiotyk. Pomocy lekarskiej należy poszukać także wtedy, gdy temperatura osiąga 40 stopni.

Objawy gorączki

Gorączkujące dziecko zwykle bywa nieswoje, senne, marudne, dodatkowo mogą wystąpić wypieki na twarzy, płytszy i szybszy oddech przez usta, szkliste oczy, dreszcze, a przede wszystkim - po przyłożeniu dłoni do czoła dziecka, wydaje nam się ono rozpalone. Zwykle objawy gorączki występują wieczorem lub w nocy. By potwierdzić nasze przypuszczenia, musimy zmierzyć temperaturę ciała dziecka - tradycyjnym termometrem pomiaru dokonuje się pod pachą u starszych dzieci, w odbytnicy u niemowląt, możliwy jest też pomiar w ustach. Obecnie dostępne są jednak wygodniejsze, cyfrowe termometry do pomiaru temperatury w uchu lub po zbliżeniu do czoła.

Jak poradzić sobie z gorączką u dziecka?

Za gorączkę u dziecka przyjmuje się temperaturę ciała powyżej 38 stopni. Dopiero po osiągnięciu tej temperatury powinno się ją zbijać - niższe temperatury nie są niebezpieczne, a wręcz wspomagają organizm w walce z chorobą. Należy jednak pamiętać o tym, by stale podawać dziecku płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Trzeba również zapewnić dziecku warunki odpowiednie do walki z infekcją - nasza pociecha powinna leżeć w łóżku, w dobrze wywietrzonym i nawilżonym pomieszczeniu, powinna również spożywać pełnowartościowe posiłki. Gdy wystąpi gorączka, należy podać lek przeciwgorączkowy. Najczęściej dostępne są leki dla dzieci zawierające paracetamol lub ibuprofen - trzeba pamiętać, że nie można podawać dziecku aspiryny. Paracetamol zawierają takie leki, jak Pedicetamol czy Effelargan, a ibuprofen Ibufen Junior lub Ibum. Produkty dla dzieci występują w wygodnej formie syropu, zawiesiny lub czopków. Po podaniu leku można ulżyć dziecku w gorączce, robiąc mu zimne okłady na czoło czy kark lub sporządzając kąpiel o temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała.

© 2013-2020 by SN2.EU