czwartek, 09 sierpień 2018 11:56

Dzieci w wieku przedszkolnym – prawidłowe żywienie

Okres przedszkolny to moment, w którym dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. W tym czasie należy zadbać o właściwe nawyki żywieniowe. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych zaleceń.

Dzieci w wieku przedszkolnym wymagają szczególnej uwagi. To w tym momencie intensywnie się rozwijają oraz rosną. Szczególny wpływ na ich rozwój ma odpowiednia dieta, która powinna być prawidłowo zbilansowana w zależności od wieku oraz płci dziecka. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że niektóre nawyki żywieniowe u dziecka mogą nieść konsekwencje także w późniejszym życiu. Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się właściwych nawyków żywieniowych.

Zdrowa i zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale także psychiczny. Okres przedszkolny to szczególny moment, w którym mózg dziecka rozwija się najintensywniej. Pamiętajmy, ze niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do wielu schorzeń, które mogą objawiać się dopiero w późniejszych latach. Warto zatem zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami żywieniowymi. Musimy zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które będą dostosowane do wieku oraz płci dziecka.

Zalecenia żywieniowe

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących wychowania - w tym – o prawidłowym żywieniu. Wiele rodziców nie zdaje sobie sprawy, że niewłaściwe nawyki żywieniowe odzwierciedlają się w późniejszych latach. Poza tym ma to wpływ na funkcjonowanie mózgu dziecka, i oczywiście na zdrowie fizyczne.

Przede wszystkim należy zadbać odpowiednie zbilansowanie diety dziecka. Aby tego dokonać bierze się pod uwagę różne parametry, w tym wiek, płeć oraz wagę dziecka. Wszystko to pozwala zdecydować w jaki sposób powinno odżywiać się twoja pociecha. Liczy się przede wszystkim dostarczanie właściwej ilości składników odżywczych, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie całego organizmu. W zdrowej diecie musi znaleźć się właściwa ilość węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin oraz składników mineralnych. Każdy z tych składników powinien posiadać wysoką wartość odżywczą.

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno spożywać od czterech do pięciu posiłków dziennie, z odpowiednimi przerwami (od dwóch do pięciu godzin). Ważna jest regularność w spożywaniu posiłków, ponieważ w ten sposób regulowany jest poziom cukru we krwi oraz zachodzi lepsza przemiana materii. Dotyczy to nie tylko dzieci. Nieregularne jedzenie może zaburzać te czynności i prowadzić do tego, że organizm nie będzie funkcjonował właściwie.

Co powinno znaleźć się w diecie dziecka?

Dieta dziecka w wieku przedszkolnym powinna być urozmaicona o różne produkty spożywcze. Warto poszerzać dietę o nowe smaki. W jadłospisie muszą znaleźć się przede wszystkim produkty zbożowe, które są głównym dostarczycielem energii do organizmu oraz posiadają dużą zawartość błonnika potrzebnego do prawidłowej przemiany materii. Niezbędne w diecie są również owoce oraz warzywa, które zawierają mnóstwo witamin z różnych grup oraz cukry proste. Ważne są produkty mleczne potrzebne do prawidłowego rozwoju kości. Oprócz tego mięso, drób, jaja, ryby – zawierają wysoką zawartość białka oraz witamin.

Artykuł został przygotowany przez niepubliczne przedszkole Truskawkowe Pole w Warszawie, które prowadzi zajęcia językowo-sportowe dla swoich podopiecznych. 

© 2013-2020 by SN2.EU