wtorek, 10 kwiecień 2018 16:52

Jakich składników nie może zabraknąć w diecie niemowlaka? Sprawdź!

Rozszerzanie diety niemowlęcia stanowi kolejny krok w rozwoju dziecka. Chociaż w pierwszym okresie proces ten ma na celu jedynie zapoznanie malucha z bogactwem smaków, warto postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. O czym należy zatem pamiętać?

Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mleko mamy stanowi podstawę żywienia niemowląt do 6. miesiąca życia. Taki pokarm jest w zupełności wystarczający, aby na tym etapie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu dziecka na składniki odżywcze. Jednak już po 7. miesiącu życia zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne, dlatego koniecznością jest włączenie do diety nowych produktów. Warto więc sprawdzić, jak wygląda schemat żywieniowy dla niemowląt.

Schemat żywienia niemowląt a produkty spożywcze

Celem rozszerzania diety niemowlęcia jest nie tylko zaspokojenie zwiększonych potrzeb organizmu, ale również kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Chodzi o to, aby maluch poznał jak najwięcej różnorodnych smaków i w przyszłości komponował jadłospis w oparciu o zasady zróżnicowanej diety.

  • Warzywa

Warzywa stanowią podstawę schematu żywieniowego niemowląt. Ważne jest, by w pierwszym etapie rozszerzania diety podawać niewielkie ich ilości – są neutralne w smaku, a przez to akceptowane przez dzieci nieco trudniej niż owoce.

Badania naukowe wskazują, że niemowlęta spożywające w pierwszej kolejności warzywa chętniej sięgają po nie również w dorosłym życiu. To istotne, ponieważ tego rodzaju produkty stanowią bogactwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Schemat zaleca, aby rozpocząć od podawania niewielkich ilości marchewki, ziemniaków, dyni, brokułów czy zielonego groszku.

  • Owoce

Po upływie ok. 2 tygodni od podania pierwszego warzywa można wprowadzić owoce – naturalne źródło witamin i minerałów. Z akceptacją ich smaku większość niemowląt nie ma żadnego problemu.

Rozszerzanie diety można rozpocząć np. od jabłka, potem podawać banany i stopniowo włączać do niej inne owoce.

  • Produkty glutenowe

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt produkty glutenowe należy traktować jak każde inne. Nie ma potrzeby celowego opóźniania podawania tego typu pokarmów – ważne jest, by gluten wprowadzić nie później niż w 12. miesiącu życia.

  • Mięso i ryby

Mięso (szczególnie drobiowe i cielęce) stanowi cenne źródło białka, dlatego nie powinno go zabraknąć w diecie niemowlęcia. Ryby natomiast dostarczają nie tylko protein, ale również wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – ze szczególnym uwzględnieniem DHA.

  • Produkty mleczne

Przetwory mleczne dostarczają nie tylko białka, ale również cennego wapnia i innych składników mineralnych. Do diety niemowlęcia można je wprowadzić już około 7. miesiąca życia. Podawaj zatem m.in. jogurty naturalne, kefiry czy sery.

Należy przy tym unikać dużych ilości pełnego mleka krowiego – jak pokazuje schemat żywieniowy dla niemowląt, jest to dozwolone dopiero po 1. roku życia dziecka. Zarówno dla niemowlaka, jak i dla Juniora odpowiednie są mleka modyfikowane. Ich skład jest tak dostosowany, aby zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe dzieci na poszczególnych etapach życia.

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD). Postępowanie zgodne z zawartymi w nim wskazówkami da Ci pewność, że dostarczysz dziecku wszystkie niezbędne składniki.

© 2013-2020 by SN2.EU