czwartek, 16 listopad 2017 09:25

Dziecięce alergie - walczyć z nimi czy nauczyć się z nimi żyć ?

Jedną z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego jest alergia na mleko krowie. Zwykle objawia się wysypką lub szorstką skórą. Malec może mieć też zaparcia i kolki, a nawet wymiotować lub mocno ulewać po wypiciu mleka. Na alergię może wskazywać również świszczący oddech, nazywany sapką. Co zrobić, jeśli u dziecka pojawią się takie objawy?

Jakie są objawy reakcji alergicznej na mleko?

Niemowlę potrafi swoim zachowaniem pokazać rodzicom, że coś mu dolega. Uważna mama szybko orientuje się, że dziecko źle się czuje. Niestety nie zawsze można łatwo określić przyczynę dolegliwości. Najczęściej na problemy z brzuszkiem i skórą ma wpływ alergia na mleko. Dziecko może mieć kolki, na co wskazuje długotrwały płacz i naprężony brzuszek. Przy podejrzeniu alergii należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak malec zachowuje się po jedzeniu. Dziecko uczulone na mleko krowie może jeść niechętnie i wydawać się niezainteresowane jedzeniem nawet wtedy, gdy powinno odczuwać głód.

Mały alergik bardzo często ma suchą skórę z tendencją do łuszczenia. Mogą na niej występować swędzące wysypki, nazywane pokrzywką. Skóra może być zaczerwieniona na rączkach, nóżkach i tułowiu. Policzki są błyszczące i zaczerwienione, wyglądają jak polakierowane. Malec jest niespokojny, źle śpi i często próbuje się drapać, czego efektem mogą być naderwane płatki uszu czy zadrapania na twarzy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.nutramigen.net/pl-nu.

Jak karmić małego alergika?

Dziecko mające alergię na mleko krowie powinno być karmione specjalną mieszanką modyfikowaną. W przypadku, gdy mama karmi piersią, konieczne jest wykluczenie lub ograniczenie w diecie mleka i niektórych jego przetworów. Karmiąca mama może oczywiście zjeść jogurt, ale zawsze po spożyciu uczulającego pokarmu, trzeba uważnie przyglądać się dziecku. Wystąpienie kolki czy nasilenie zmian skórnych to oznaka, że dany produkt trzeba całkowicie wykluczyć z diety.

Czy z alergii można wyrosnąć?

Zdecydowana większość dzieci wyrasta z alergii na mleko po osiągnięciu 3. lub 5. roku życia. Jednak do tego momentu należy kontrolować dietę malucha i unikać produktów, które powodują wystąpienie reakcji alergicznej. Dzięki temu dziecko stopniowo nabywa tolerancję pokarmową i z czasem może zacząć jeść produkty mleczne.

© 2013-2020 by SN2.EU