czwartek, 16 listopad 2017 10:29

Sukienki komunijne - na bogato czy skromnie ?

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to czas, w trakcie którego każde dziecko chce czuć się wyjątkowo. W niektórych parafiach wymagane są jednolite stroje, tzw. alby, które zakładają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. W innych możliwa jest większa dowolność, dlatego zdarza się, że dziewczynki idą do komunii w przepięknych, bogato zdobionych sukniach lub w klasycznych, skromnych i stylowych sukienkach. Czym kierować się przy wyborze stroju komunijnego dla dziewczynki?

 

Komunia „na bogato”

Sukienki komunijne, które można znaleźć w sklepach, niekiedy przypominają miniaturowe suknie ślubne. Dziewczynka w takiej sukni czuje się jak prawdziwa księżniczka i nie ma w tym nic złego. Ważne jest jednak to, aby strój był wygodny i pozwolił w skupieniu przeżyć wzniosłą uroczystość. Sukienka nie powinna mieć ciasnego gorsetu, ponieważ dziecko mogłoby źle się poczuć, zwłaszcza jeśli będzie panował upał.

Wybierając sukienkę na komunię, warto spytać o zdanie dziecko. Dziewczynka powinna przymierzyć wszystkie suknie, które jej się podobają, a nie takie, które podobają się rodzicom. Nawet jeśli wybrana sukienka będzie bardzo okazała, to warto ją kupić, ponieważ taka okazja zdarza się tylko raz w życiu. Bogato zdobiony strój można później założyć, np. na ślub, więc na pewno nie będzie to zła inwestycja. Fantazyjna sukienka do komunii może być długa lub krótka, a do niej dziecko może założyć rękawiczki, wianek lub opaskę.

Skromnie i z klasą

Skromne sukienki komunijne to najczęściej wybór rodziców. W niektórych parafiach obowiązkowe są tzw. sukienkoalby, które łączą zalety alb i sukienek. Charakteryzują się mniejszą liczbą zdobień i prostszym krojem niż eleganckie suknie, ale nie są tak skromne jak typowe alby. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się wtedy, gdy w parafii dzieci komunijne mają być ubrane skromnie.

Wybierając prostą, klasyczną sukienkę należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Doskonale sprawdza się zwłaszcza stretch, który jest wygodny, przewiewny i jednocześnie niegniotący. Ozdobą skromnej sukienki może być pasek oraz torebka, w której dziecko może schować książeczkę czy różaniec. Przykłady komunijnych sukienek znajdziesz na stronie www.sukienkikomunijne.emmimariage.pl.

Czytany 727 razy

Razem przez życie

  • 1