poniedziałek, 31 październik 2016 12:14

Choroby gardła u dziecka – jak rozpoznać i leczyć?

Twój maluch na pewno nie raz już skarżył się, że coś go „drapie” w gardle. Choroby zapalne gardła należą do najczęstszych przyczyn wizyt u pediatry w okresie od jesieni do wiosny. Zwykle wywołują je wirusy, ale czasem do zakażeń przyczyniają się bakterie i konieczna jest antybiotykoterapia. Jak rozpoznać choroby gardła u małych pociech i jak je skutecznie leczyć?

 

Co wywołuje choroby gardła u dziecka?

W większości przypadków za chorobę zapalną gardła u dziecka odpowiadają wirusy, zwłaszcza adenowirusy, rhinowirusy, coronawirusy, enterowirusy, wirus RSV, wirusy grypy, wirus paragrypy, wirus Epsteina-Barr oraz Herpes simplex. Zakażenia gardła o podłożu bakteryjnym przytrafiają się małym pociechom znacznie rzadziej, a jeśli już – zazwyczaj wywołuje je paciorkowiec ropotwórczy – Streptococcus pyogenes.

Możesz podejrzewać, że Twój maluch zapadł na infekcję wirusową, jeśli doskwiera mu katar, niewysoka gorączka, ból i pieczenie w gardle z przekrwieniem błony śluzowej. Czasem do listy objawów dołączają nieznacznie powiększone węzły chłonne, zapalenie spojówek lub biegunka.

Wśród zakażeń bakteryjnych prym wiodą anginy paciorkowcowe, w których także występuje ból gardła – ale dużo silniejszy niż przy zapaleniach wirusowych. Dziecko ma problemy z przełykaniem, nie chce jeść, dokucza mu wysoka gorączka. Na przekrwionych migdałkach widać wysięk, powiększają się węzły chłonne szyi.

Dzieci i nastolatki mogą chorować też na mononukleozę zakaźną, zwaną „chorobą pocałunków”, ponieważ wirus EBV przenosi się przez ślinę. Schorzenie objawia się złym samopoczuciem, wysoką gorączką, przekrwioną śluzówką gardła i migdałków oraz uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych. U niektórych maluchów pojawia się wysypka.

Jak leczyć choroby gardła u dzieci?

Infekcje wirusowe (w tym mononukleozę zakaźną) leczy się objawowo. Dopilnuj, by dziecko odpoczywało w domu i dużo piło (zwłaszcza jeśli ma gorączkę). Przydadzą się niesteroidowe leki przeciwzapalne i nawilżacz powietrza. Kiedy maluch odmawia jedzenia i skarży na ból gardła podczas przełykania, sięgnij po skuteczny lek z benzydaminą, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Od 6. roku życia możesz podawać mu tabletki do ssania. Najmłodszym pociechom ulgę przyniosą preparaty w postaci aerozolu, a tym, które potrafią już samodzielnie płukać gardło, płyn do płukania gardła i jamy ustnej z cennym chlorowodorkiem benzydaminy w składzie.

Pamiętaj: na infekcję wirusową nie pomoże antybiotyk – w takim wypadku mógłby tylko zaszkodzić. Antybiotykoterapię stosuje się w przypadku zakażeń bakteryjnych – wymaga jej angina paciorkowcowa, ale wyłącznie na zalecenie i pod kontrolą pediatry. Oczywiście anginę leczy się też objawowo.

Nie zapominaj o wietrzeniu pomieszczeń, możesz wspierać się mocą ziół – przykre dolegliwości chorób zapalnych gardła u dziecka złagodzisz naparami z rumianku, szałwii i tymianku. A gdy maluch wyzdrowieje, zapobiegaj kolejnym infekcjom – zachęcaj go do zdrowego odżywiania i systematycznego ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

© 2013-2020 by SN2.EU