czwartek, 26 wrzesień 2013 16:59

Aby kąpiel przebiegła sprawnie – akcesoria kąpielowe dla dzieci

Kąpiel dziecka, to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie, gdyż nie wszystkie maluchy ją lubią. Często też młodzi rodzice obawiają się pierwszych kąpieli. Jednak wystarczy kilka prostych trików, aby kąpiel przebiegła sprawnie i była czystą przyjemnością zarówno dla dziecka jak i rodziców. Można też wspomóc się akcesoriami, które jeszcze bardziej usprawnią codzienną pielęgnację dziecka.

 

Przygotowanie kąpieli

Jeżeli w łazience lub innym pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko mamy wystarczająco dużo miejsca warto zastanowić się nad zakupem wanny na specjalnym stelażu z półeczkami, na których można ułożyć wszystkie potrzebne przybory kąpielowe, ubranka i kosmetyki oraz pieluszki malucha. Wanny takie niekiedy mają od razu przymocowany, ruchomy przewijak, na którym można położyć dziecko bezpośrednio po zakończeniu kąpieli. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wanienka znajduje się na wysokości ramion rodzica i nie trzeba się schylać, aby je umyć. Oczywiście woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Aby ją sprawdzić warto mieć w zanadrzu specjalny termometr mierzący temperaturę wody. Z reguły termometry takie posiadają specjalną skalę, na której zaznaczona jest np. na czerwono optymalna temperatura wody.  Niekiedy jednak warto nalać wody o stopień wyższą niż wskazana na termometrze, szczególnie jeśli dziecko wkładane do wody płacze.

 

W trakcie kąpieli – higiena i zabawa

W samej kąpieli rodzice nie potrzebują zbyt wielu akcesoriów, oczywiście oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków, gdyż myć dziecko najlepiej jest ręką. Bardzo małe dzieci można włożyć do specjalnych siedzisk lub podpórek, które uniemożliwiają ślizganie się dziecka w wanience. Takie siedziska są bardzo dużym udogodnieniem, szczególnie gdy, któryś z rodziców sam myje dziecko. Wówczas ma obie ręce wolne. Jednak kąpiel oprócz tego, że pozwala na umycie dziecka, może być wspaniałą okazją do zabawy. Oczywiście pierwszą zabawą dziecka będzie intensywne ochlapywanie rodziców wodą, w czasie kąpieli, ale dla starszego dziecka warto zakupić kilka typowo kąpielowych zabawek takich jak gumowe kaczuszki. Gdy maluch jeszcze podrośnie można kupić dla niego bardziej zaawansowane zabawki, które wymagają konkretnego działania. Taka kąpiel, w czasie której można się pobawić będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Po kąpieli 

Po kąpieli należy bardzo dobrze osuszyć skórę dziecka. Do wycierania noworodka najlepiej stosować grubsze tetrowe pieluchy, gdyż nie podrażnią one wrażliwej skóry. Dla nieco starszego dziecka warto kupić ręcznik, najlepiej z kapturem, który będzie na tyle duży, żeby można było nim opatulić całe dziecko i rozgrzać. Ręcznik taki powinien być wykonany z frotte, która jest gruba, chłonna i bardzo delikatna. Przykładem takich ręczników są ręczniki Zoocchini, dostępne w sklepie www.babymama.pl. Dodatkowo posiadają one bardzo dużo wzorów, które swoją stylistyką nawiązują do zwierzątek, które dzieci lubią najbardziej (kaczuszki, tygrysy, małpki itp.). Nie można także zapominać o dodatkowych akcesoriach pielęgnacyjnych, których używa się nie tylko przy okazji kąpieli, czyli o nożyczkach do paznokci, szczoteczkach do zębów, bądź szczoteczce do włosów i grzebyczku.

 

Ręczniki Zoocchini, cena 109 PLN www.babymama.pl 

© 2013-2020 by SN2.EU