środa, 06 marzec 2019 16:36

Zabudowa wanny z płyt g-k. Zobacz, jak to zrobić

Płyty gipsowo-kartonowe, popularnie nazywane płytami g-k, mają niezwykle szerokie zastosowanie w budownictwie. Używa się ich między innymi do wznoszenia ścianek działowych w budynkach, a także do sufitów podwieszanych. Często stosowane są także w łazienkach, na przykład jako zabudowa wanny.

Płyty gipsowe impregnowane 

Nie wszystkie płyty g-k nadają się do stosowania w łazience. Z powodu wysokiej wilgotności, w tym pomieszczeniu należy używać wyłącznie specjalnych, zaimpregnowanych płyt gipsowych, oznaczonych kolorem zielonym. Są one znacznie bardziej odporne na wilgoć od standardowych płyt, nie oznacza to jednak, że są całkowicie wodoodporne. Dlatego przed niezbędne jest wykonanie hydroizolacji ze specjalnej folii w płynie. Profesjonalny preparat należy nakładać pędzlem lub wałkiem. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć powierzchnię przed zawilgoceniem.  

Zabudowa wanny płytami g-k 

Zielone płyty gipsowo - kartonowe są często stosowane do zabudowy wanny, ze względu na wysoką odporność na wilgoć oraz łatwy montaż. 

Pierwszą pracą, którą należy wykonać przy zabudowywaniu wanny, jest trasowanie. Należy przygotować miejsca, w których zamontowane będą profile UW i CW lub profile UD i CD (w zależności od rodzaju wanny). 

Kiedy konstrukcja z profili jest już gotowa, należy przystąpić do przykręcania płyt. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch warstw płyt, szczególnie, jeśli mają być pokryte ceramiką. Zapobiegnie to ewentualnemu odpadaniu płytek, na przykład wskutek drgań. Każdą warstwę należy zaspoinować. Trzeba też pamiętać o dokładnym wypełnieniu szczelin pomiędzy obrzeżami wanny, a ścianą. Aby odgłosy z łazienki nie docierały do sąsiednich pomieszczeń, należy wykonać izolację akustyczną. W tym celu umieszcza się między krawędzią wanny a ścianą działową uszczelkę łączącą. Ostatnim krokiem jest pokrycie zabudowy warstwą folii w płynie, która ma zabezpieczyć przed wilgocią i zapewnić wysoką trwałość.  

Tak przygotowane podłoże można pokryć płytkami ceramicznymi, bądź innym materiałem, na który zdecyduje się inwestor.  

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów? Odwiedź stronę internetową firmy Siniat: https://www.siniat.pl/pl-PL

 

© 2013-2020 by SN2.EU