sobota, 08 grudzień 2018 17:32

Fototapety nie tylko w sypialni

Współczesna fototapeta to nowoczesny produkt o wielu obliczach i różnorakich zastosowaniach. Umiejętne zastosowanie fototapety w dekorowaniu wnętrz wymaga doświadczenia, a przede wszystkim znajomości produktu.

rządzając mieszkania nie poprzestajemy na pomalowaniu ścian i kupieniu mebli oraz wyposażenia. Staramy się dekorować wnętrza polegając na swoim guście, poczuciu estetyki i umiejętnościach. Coraz częściej jednak zatrudniamy projektantów wnętrz, którzy zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z wykończeniem i urządzeniem mieszkania. Aranżacja wnętrza to pewna całość, która powinna być spójna, a nie jest łatwo osiągnąć samodzielnie. Duże trudności sprawia na przykład dobranie odpowiedniej fototapety. Jest to bardzo duża dekoracja, która w zasadniczy sposób na styl wnętrza, jego wygląd, postrzeganie przez ludzi. Z tego powodu wymaga sporego doświadczenia, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami.

Fototapety są dekoracją, o której nadal wspomina się jako o synonimie tandety i złego gustu. Tak piszą osoby, które nigdy nie widziały pokoju udekorowanego nowoczesną fototapetą i nie wiedzą nic o tej dekoracji. Trzeba wiedzieć, że opinie o dawnych fototapetach są jak najbardziej uzasadnione. Kiepski papier, mdłe kolory, cukierkowy obrazek jako motyw – to wszystko doskonale opisuje fototapety sprzed 30 lat. Dzisiaj zmieniło się wszystko, z wyjątkiem tego, że motywem fototapety jest zdjęcie. Rozwój technologii sprawił, że wydruk fototapety wykonywany jest na bazie zdjęcia cyfrowego (albo grafiki). Jeśli decydujemy się na fototapetę drukowana na zamówienie, to musimy liczyć się z większym wydatkiem, ale jakość jest wyższa dzięki technologii druku przypominającej drukarki atramentowe. Jakość wydruku określana jest jako fotograficzna. Trzeba oczywiście korzystać ze zdjęć o nienagannej jakości i dużej rozdzielczości. Fototapeta w praktyce to zdjęcie o rozmiarach liczonych w metrach, więc każda niedoskonałość będzie doskonale widoczna (zobacz galerie - https://fototapety.art/).

Odrębnym zagadnieniem jest dobór motywu do konkretnego pomieszczenia. Fototapety stosowane są nie tylko do dekoracji mieszkań, ale również w pomieszczeniach biurowych, restauracjach, kawiarniach. W tych pomieszczeniach fototapety mogą doskonale podkreślić styl wnętrza, a często narzucić go poprzez odpowiedni motyw. Wbrew powszechnej opinii fototapet nie trzeba przyklejać na całej ścianie. Najważniejsza jest kompozycja, a ta bywa lepsza, kiedy fototapeta jest naklejona na części ściany. Jako przykład może posłużyć sypialnia, w której ciekawym rozwiązaniem jest naklejenie fototapety na szerokość małżeńskiego łóżka (przykłady - https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-sypialni/). Wybór konkretnego motywu to już sprawa gustu i poczucia estetyki. W internecie jest bardzo dużo ciekawych przykładów dekoracji wnętrz za pomocą fototapety. Niech te realizacje lub wizualizacje będą dla nas inspiracją do ciekawej aranżacji własnej sypialni lub salonu.

© 2013-2020 by SN2.EU