poniedziałek, 08 październik 2018 11:41

Jak wybrać podstawowe narzędzia ogrodnicze?

Istnieją narzędzia ogrodnicze, bez których nie wykonamy podstawowych prac w ogrodzie. Do takiej grupy obowiązkowych narzędzi należą widły, szpadel oraz motyka.

Każdy posiadacz ogrodu powinien zaopatrzyć się w nie już na samym początku swojej przygody z wykonywaniem prac ogrodniczych. 

Aby ogród był zadbany oraz stanowił piękną ozdobę posesji, musimy poświęcić mu swój czas oraz mnóstwo wysiłku. Wykonując podstawowe zadania nie obejdziemy się bez najważniejszych narzędzi. Muszą one być wykonane z dobrych jakościowo i solidnych materiałów, tak aby praca szła sprawnie i nie sprawiała niepotrzebnych problemów. Jeśli wybierzemy narzędzia tanie, od niepewnych producentów prawdopodobnie wyrzucimy je już po pierwszym sezonie. 

Jak powinien wyglądać dobry szpadel?

Szpadel musi posiadać odpowiednio wyprofilowany oraz solidny trzonek oraz stalową, mocną i sztywną łopatę. Za pomocą szpadla musimy uporać się z twardym i ciężkim podłożem. Bez odpowiedniego sprzętu nie spulchnimy odpowiednio ziemi w ogrodzie. Szpadel musi umożliwić przekopanie gleby oraz posadzenie roślin. 

Jak wybrać odpowiednie widły?

Widły, podobnie jak szpadel muszą być wykonane solidnie. Tutaj również niezbędny będzie wytrzymały oraz silny trzonek.  Zęby powinny być sztywne oraz mocne. Jeśli chodzi o widły wyróżniamy różne narzędzia w zależności od szerokości zębów. Płaskie oraz szerokie zęby świetnie spisują się w przypadku większych brył ziemi. Cienkie oraz ostre zęby charakteryzują widły służące do przerabiania kompostu oraz rozprowadzania nawozów. 

Po czym poznać dobrą motykę?

Bez motyki nie wykonamy podstawowych prac ogrodzie do których należą odchwaszczanie gleby oraz wzruszanie jej wierzchnich warstw. Motyka musi być wykonana solidnie. Nie dopuszczalne jest wyginanie oraz rdzewienie metalowej końcówki. To świadczy o niskiej jakości narzędzia i o tym, że musimy jak najszybciej je wymienić. Trzonek musi być silny i wytrzymały, tak abyśmy mieli pewność, że podczas wykonywania prac nie dojdzie do jego pęknięcia. Wybierając motykę spotkamy się z różnymi długościami trzonków oraz różnymi kształtami metalowej końcówki. Długi trzonek sprawdzi się idealnie jeśli mamy większy teren ogrodu. Krótki trzonek przeznaczony jest do małych powierzchni i drobnych roślin.

© 2013-2020 by SN2.EU