środa, 09 maj 2018 14:33

Instalacje nawadniające

Wiosna i lato to pory roku, w których duża część z nas spędza wolny czas na pielęgnacji ogrodu. Ostatnie sezony wegetacyjne w naszym kraju były bardzo suche, stąd duża grupa ogrodników decyduje się na instalacje w ogrodzie systemu nawadniania.

 

 W sklepach ogrodniczych dostaniemy pojedyncze elementy instalacji nawadniających, a wśród firm internetowych znajdziemy przedsiębiorstwa oferujące darmowe konsultacje projektowe, bez konieczności skorzystania z oferty. Dobrze jednak, abyśmy decydując się na montaż instalacji nawadniającej, mieli podstawową wiedzę umożliwiającą weryfikację proponowanego rozwiązania. Dzięki konkretnym oczekiwaniom, współpraca z wykonawcą będzie o wiele prostsza i z pewnością przyjemniejsza. Unikniemy tym samym niepotrzebnego stresu wynikającego z niedomówień.

Ad fontes, czyli parafrazując, zacznijmy od dostosowania źródła wody. Optymalnym wyjściem jest montaż pompy ośrodkowej w studni głębinowej. Taka opcja dostępna jest jednak tylko dla posiadaczy szerokiej studni głębinowej. Jest też relatywnie droższą inwestycją. Jeśli w ogrodzie mamy jedynie zwykłą studnię, wtedy zdecydujmy się na zakup pompy ssącej. Warto zwrócić uwagę, czy wirniki w pompie są elastycznie połączone. Dzięki plastyczności złącz, pompa nie zepsuje się nawet jeśli wpadnie do niej niewielka ilość piasku. Warto również, aby zakupione urządzenie było wyposażone w czujnik chroniący przed pracą na sucho. Jeśli nie dysponujemy studnią i planujemy pobór wody z sieci wodociągowej, musimy dostosować ciśnienie w linii za pomocą reduktora ciśnienia. Systemy nawadniające są bowiem tzw. Systemami niskociśnieniowymi.

O ile zanieczyszczenie piaskiem wody w studni, przeznaczonej do nawadniania ogrodu na etapie poboru, nie powinno mieć znaczenia, o tyle woda wprowadzana do linii kroplującej musi spełniać odpowiednie parametry, tak aby nie spowodować zepsucia emiterów. Instalując system nawadniający musimy zaopatrzyć się w specjalny filtr. W sklepach znajdziemy filtry różnych typów opisywane najczęściej za pomocą dwóch parametrów. Na etykietach znajdziemy dane dotyczące maksymalnego przepływu oraz charakterystykę filtracji podaną w skali mesh (na niektórych produktach- mesz). Parametr filtracji oznacza liczbę oczek siatki/ cal bieżący sitka. Do systemów nawadniających opartych o linie kroplujące najlepiej zaopatrzyć się w filtr dyskowy lub siatkowy. Optymalne parametry filtrów do zastosowań w nawadnianiu to przepływ 300litrów/minutę i filtracja 150 mesh.

W śród ofert linii kroplujących do zastosowań w ogródkach istnieje zasadniczy podział na linie bez kompensacji ciśnienia i z kompensacją ciśnienia. Jeśli nasz ogródek jest mały, nie ma potrzeby instalacji linii z kompensacją ciśnienia, jeśli jednak dysponujemy dużym ogrodem, lub planujemy instalacje wielu ciągów linii, aby zapewnić efektywność systemu konieczny będzie zakup droższych linii z kompensacją ciśnienia. Wybierając ciąg linii pamiętajmy, że ciśnienie wody, będzie zależało od średnicy przewodu doprowadzającego. Tym większe ciśnienie otrzymamy im średnica przewodu będzie mniejsza. Najlepiej zdecydować się na opcje.

Dobór i rozmieszczenie linii kroplującej powinno zależeć do infrastruktury ogródka. Emitery wody powinny być rozmieszczone co 30-33cm. Jeśli nasz ogród znajduje się na glebie o wysokiej przepuszczalności emitery powinniśmy zamontować gęściej. Montaż na spadkach terenu powinien być rozplanowany w poprzek, w górnej części skarpy linia powinna być rozkładana maksymalnie co 30cm, a w dolnej części rozstawiona rzadziej, nawet do 125% pierwotnego rozkładu. Przytwierdzenie linii do gleby uzyskujemy, dzięki zastosowaniu specjalnych szpilek, które kupujemy wraz z instalacją. Pamiętajmy, że linii naziemnych nie wolno zakopywać. Będące w ofertach firm internetowych linie podziemne mają specjalne zabezpieczenia przed wrastaniem masy korzeniowej w system nawadniania np. blaszki i emitery substancji chemicznych.

Przedstawione wyżej wskazówki są jedynie ogólnym zarysem tego na co zwrócić uwagę decydując się na montaż instalacji nawadniania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na samodzielny montaż, czy ofertę specjalistycznej firmy, efektywny system nawadniania ogródka powinien w istotny sposób ułatwić nam jego pielęgnacje i zwiększyć radość z urody naszych roślin.

© 2013-2020 by SN2.EU