piątek, 11 maj 2018 14:13

Jakie możliwości mają współczesne domofony?

Domofon to urządzenie, które zapewnia nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo mieszkańców, ale i samego budynku. Jest to podstawowy system kontroli dostępu, który można założyć w blokach wielorodzinnych, jak i w domach jednorodzinnych. Jego najważniejszym zadaniem jest otwieranie drzwi, ale nie tylko. Nowoczesny domofon ma znacznie większe możliwości, zwłaszcza jeśli wyposażony jest w kamerę video lub wzmacniany system głosowy.

Można go też połączyć z systemem tzw. domu inteligentnego i sterować działaniem z dowolnego miejsca, do którego dociera sieć internetowa. Jak wybrać najlepszy domofon do domu?

Jaki domofon wybrać - analogowy czy cyfrowy?

Domofony analogowe przechodzą już do historii, ale nadal można je kupić. Tani i wytrzymały domofon do domu znaleźć można w każdym dobrym markecie budowlanym.  Typowe urządzenie analogowe najczęściej składa się z jednego bramofonu i jednego lub dwóch unifonów. Jest to sprzęt prosty w obsłudze i montażu.

Większość nowych domofonów działa w systemie cyfrowym, który składa się z centralki oraz dekoderów. Zapewnia on wysoką jakość połączeń i umożliwia podłączenie dowolnej liczby unifonów. Tam, gdzie zostaje zamontowany domofon cyfrowy można otwierać drzwi na kilka sposobów – między innymi szybkim kodem czy specjalnym brelokiem z czujnikiem. Jest to szczególnie przydatne, gdy zapomni się kluczy lub są one schowane na dnie damskiej torebki.

Domofony bezprzewodowe

Tradycyjne domofony są tanie i cechują się prostą budową, ale do ich prawidłowego montażu niezbędne jest poprowadzenie przewodów. Jest to pracochłonne i nie zawsze możliwe, dlatego problem ten można obejść, decydując się na domofon bezprzewodowy. Działa on podobnie jak bezprzewodowy telefon, a składa się z bazy i domofonu właściwego zasilanego bateriami. Można z niego korzystać, znajdując się w pewnej odległości od bazy.

Równie wygodnym rozwiązań jest wideodomofon GSM, który obsługuje się z przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne (telefon komórkowy lub tablet). Pozwala to użytkownikowi na wirtualne sterowanie panelem służącym do obsługi bramofonu.

Funkcje nowoczesnych domofonów

Nowoczesny domofon daje możliwość otwarcia drzwi za pomocą klawiatury numerycznej lub karty magnetycznej. W sprzedaży dostępne są także urządzenia połączone ze skrzynką na listy – jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do domków jednorodzinnych. Innym modelem domofonu jest wideodomofon z dwoma monitorami lub wideodomofon kolorowy, pokazujący obraz w kolorze. Bezpieczeństwo domu i domowników można zwiększyć, decydując się na wideodomofon z funkcją monitoringu.

 

© 2013-2020 by SN2.EU