środa, 30 sierpień 2017 17:46

Komfort chłodu

Klimatyzacja bardzo szybko zdobyła nowych zwolenników. Działanie jednostek oferujących chłód docenia bardzo wiele branż. Wśród nich, królują te związane z wysokimi temperaturami.

Zbawienny wpływ chłodnego powietrza zauważą chociażby informatycy czy też pracujący przy skomplikowanej aparaturze elektrotechnicznej.

Wybór urządzeń

Obecnie na rynku, wentylacja nie jest dodatkiem a koniecznością. Agregaty sprężarkowe sporych rozmiarów montuje się na dachach firm. Brak działającego źródła chłodu bardzo szybko wpływa na pogorszenie jakości pracowników. Serwis klimatyzacji ma zatem ręce pełne roboty. Odpowiednio wykwalifikowane jednostki nie mogą narzekać na brak zleceń. Zarobki w tym segmencie również nie należą do niskich.

Okresowe badania klimatyzacji dokonuje się w celu podtrzymania gwarancji na dany produkt. Nie są to skomplikowane diagnozy, ale pozwalają na uzyskanie wpisu w stosownej książeczce. Czasami przy okazji rutynowej kontroli, uzupełnia się czynnik chłodniczy. Niewielkie ilości jego, mogą w jakiś sposób wydostać się z obiegu klimatyzacyjnego. Jeżeli jednak ubytki są zbyt duże, konieczne staje się znalezienie źródła wycieku.

Oprócz okresowych badań, głównym źródłem pracy dla serwisantów jest naprawa oraz instalacja wentylacji. Pojęcia te często są używane wymiennie (klimatyzacja oraz wentylacja). Należy jednak pamiętać, że dla specjalisty będą one miały zupełnie inne znaczenie.

Jeżeli chodzi o sam wybór - naprawdę ilość dostępnych produktów należy do ogromnych. Sama sztuka polega na zainstalowaniu urządzeń o odpowiedniej mocy, najlepiej serwisowanych przez dedykowanego pracownika. Takie rozwiązanie zagwarantuje długie oraz efektywne działanie.

Jak dobierać klimatyzator?

Jeżeli chodzi o zastosowanie domowe, mamy tu pełną dowolność. Można posłużyć się pewnymi szablonami doboru lub też zasięgnąć porady u pracownika.

Sytuacja komplikuje się, gdy klimatyzację dobieramy do dużego budynku. W takim wypadku potrzebny jest już projekt oraz dokładne obliczenia na zapotrzebowanie. Wykonuje je zazwyczaj biuro projektowe, często skojarzone z miejscem, w którym nabywamy urządzenia. Większość dużych dystrybutorów urządzeń chłodniczych, posiada połączone oddziały: projektowy, sprzedażowy oraz serwisowy.

© 2013-2020 by SN2.EU