niedziela, czerwiec 23, 2024
piątek, 19 lipiec 2013 11:32

Urządzanie domu w stylu retro

Łazienka czy kuchnia retro to pomieszczenia stylizowane na lata od 20 do 70-tych XX w. Nie jest to przepych, rustykalność czy eklektyzm w swoistej barokowej formie, lecz skromność wygoda i praktyczność. Tak stylizowane kuchnie czy łazienki są świetnym uzupełnieniem mieszkań w starym budownictwie i budownictwie z wielkiej płyty z lat 70-tych XX w.
Nadrzędnym celem kuchni i łazienki jest oczywiście funkcjonalność i właśnie tą cechę powinniśmy mieć za priorytet projektując łazienkę czy kuchnię w stylu retro, a wtedy wyjdzie nam prawdziwe cudo aranżacji wnętrz.

Cechami charakterystycznymi takich łazienek są wolnostojąca muszle klozetowe stylizowane na mosiężne lub żeliwne, wanny miedziane, stojące na zdobionych nóżkach, najczęściej właśnie luźno, niezabudowane. Dodatkowo do dekoracji ścian w łazienkach typu retro używa się oprócz charakterystycznych kafelków w dwóch kolorach, także tapet i surowych cegieł po to, by bardziej swoją surowością przypominały minione czasy. Także baterie mosiężne prysznicowe i kurki od kranu do umywalki są specjalnie stylizowane lub chromowane, a ich kształt bardziej nawiązuje do kurków od hydrantu czy zaworu z gazem niż do współczesnych nam kranów i baterii prysznicowych.

Dodatkowym elementem są szafki w drewnianymi frontami i okrągłe lustra w ramach. To wszystko plus dodatki takie jak lampa zwisająca z sufitu zamiast wmontowanych w ściany świetlówek lub diod LED oraz podobnie stylizowanych jak kurki krany stojaki na ręczniki dopełniają uroku i funkcjonalności łazienki w stylu retro. Ważne, aby przy dekoracji łazienki retro zdecydować się na jeden okres np. lata 60-te i konsekwentnie się trzymać danego okresu inaczej stylistyka wyjdzie nie udana wręcz pomieszana i pozbawiona smaku, a przecież chodzi nam o to, aby nasza łazienka była ładna i funkcjonalna.

Kuchnia retro natomiast wyróżnia się głównie meblami stylizowanymi na lata 60-te oraz takimi elementami wyposażenia jak zlewy miedziane czy okapy miedziane, bądź mosiężne. Dodatkowo oczywiście tak jak w łazience dobrze jest użyć pasujących kafelek oraz zwrócić uwagę na takie drobiazgi jak klamki czy uchwyty, aby całość ładnie się komponowała. alfred.p http://artykuly.marleny.pl/