środa, 17 lipiec 2013 18:37

Akademik czy stancja?

Koniec liceum – młody człowiek stoi przed bardzo poważnym życiowym wyborem dotyczącym studiów. Przeważnie studiowanie wiąże się z wyprowadzeniem z domu rodzinnego. Kiedy decyzja o przyjęciu na studia jest już pewna, zaczyna się następny problem – gdzie zamieszkać?  Wybór przeważnie ogranicza się do dwóch możliwości – dom studencki, potocznie zwany akademikiem, czy stancja? Jedno i drugie ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego zamiast kierować
się opiniami którejś ze stron, lepiej wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety i rozważyć je w miarę zdroworozsądkowo. Akademik zawsze przyciąga tych studentów, którzy cenią życie towarzyskie oraz liczne kontakty zawarte spontanicznie. Tajemnicą poliszynela jest to, że to właśnie w akademikach odbywają się najlepsze imprezy zakrapiane dużą ilością alkoholu. Tutaj nie trzeba planować „biby”, znajomi sami przychodzą niespodziewanie i przyjęcie rozkręca się nie wiadomo kiedy. Dla jednych to istny raj, dla drugich – koszmar – hałas, brak prywatności, słabe warunki do nauki, męczący tryb życia. Bliskość wielu studentów ma jednak swoje mocne strony. W czasie sesji nie trzeba ruszać się z „akademca”, żeby pożyczyć od kogoś notatki z wykładu lub zapytać o egzamin kogoś z roku wyżej.

Duże skupisko ludzi ma swoje wady. Przeważnie w domach studenckich łazienki oraz kuchnia są do dyspozycji wszystkich pokojów na danym piętrze. Dlatego osoby szczególnie ceniące swoją prywatność mogą czuć się skrępowane korzystaniem ze wspólnych pryszniców czy toalet. Natomiast dostęp do kuchni może być nieco ograniczony ze względu na to, że jedna kuchnia na wiele osób może być zbyt ciasna.

Do niewątpliwych zalet domów studenckich należą ich lokalizacje. Przeważnie położone są bardzo blisko uczelni, do której należą. Jest to właściwie równoznaczne z tym, że są położone blisko centrum miasta, więc dojazd komunikacją miejską w którekolwiek miejsce jest komfortowy. Cena stanowi dodatkowy atut – jest niższa niż wynajem pokoju w samodzielnym mieszkaniu. Dla wielu studentów pieniądze, a właściwie ich brak, są najważniejszym argumentem przeważającym na korzyść akademika.

Jeśli kogoś nie przekonują zalety domu studenckiego może zdecydować się na stancję, czyli wynajęcie mieszkania od prywatnej osoby. Z reguły koszty są nieco wyższe niż w przypadku zamieszkania w akademiku, bo oprócz wynajmu trzeba opłacić także rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, internet a czasem telewizję. Z drugiej strony, w mieszkaniu panuje bardziej intymna atmosfera i spokój, co bardziej sprzyja skupieniu się na nauce. Do zalet wynajmowania mieszkania należy to, że jeśli się spodoba, można je wynajmować nawet przez kilka lat, natomiast akademik jest przyznawany tylko na jeden rok akademicki a w czasie wakacji trzeba się o niego starać ponownie. M.B. http://albercik.pl/
© 2013-2020 by SN2.EU