poniedziałek, 29 lipiec 2013 11:19

Przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnych

Chcąc przystosować łazienkę dla osób niepełnosprawnych jeszcze przed jej budową to nie problem. Gorzej gdy mamy do przystosowania łazienkę, która jest już zbudowana. Co wtedy więc trzeba zrobić ? Czy wystarczy tylko drobna zmiana czy trzeba ingerować w całą przestrzeń ? Od czego zacząć ? Mogłoby się wydawać, że trzeba będzie zmienić całkowicie wystrój łazienki jednak jak pokażę za chwilę, nie jest to konieczne.
Wystarczy bowiem zastosować dodatkowe ułatwienia w postaci uchwytów, poręczy czy drążków. Ważne jest by kupić te dodatkowe akcesoria dopasowane i dostosowane do tego celu. Można oczywiście kupić różne rury i poręcze w supermarketach budowlanych jednak nie będą one tak wytrzymałe i trwałe jak rzeczy specjalnie przystosowane.
Porady

Zaczynając od wejścia do łazienki trzeba sprawić, żeby nie było żadnych progów czy stopni. Jeśli są, trzeba je usunąć i zastąpić je listwami podłogowymi. Jeśli chodzi o wc to trzeba tutaj zamontować uchwyty z dwóch stron, tak by można było się podeprzeć podczas siadania i wstawania. Uchwyty powinny być mocno przymocowane do ściany by nie wypadły pod wpływem ciężaru. Dobrze by było gdyby chociaż jeden z nich był odsuwany. Przy wannie również powinny znaleźć się uchwyty, które pomogą przy wchodzeniu i wychodzeniu. Dodatkowo przy wyjściu z wanny dobrze zastosować jest jakąś powierzchnię chroniącą przed poślizgnięciem. Mogą to być specjalne kafelki chropowate lub nawet jakieś dywaniki. Ważne by zminimalizowały ryzyko poślizgnięcia. Jeżeli zamiast wanny używamy kabiny prysznicowej to przy niej również powinny znaleźć się uchwyty lub poręcze zarówno w środku jak i na zewnątrz. Dodatkowo w kabinie przyda się jeszcze stołek lub składane siedzenie mocowane do ściany. W przypadku umywalki, również tak jak we wcześniejszych przypadkach, wskazane jest zamocowanie uchwytów i poręczy. Jeśli jest taka możliwość warto umywalkę trochę obniżyć dla lepszego komfortu użytkowania.
Co jeszcze ?

Opisane przed chwilą udogodnienia w dużym stopniu pomogą osobom niepełnosprawnym na korzystanie z łazienki, jednak to jeszcze nie wszystko o co trzeba zadbać. Można jeszcze ułatwić odkręcanie i zakręcanie wody montując nowoczesne baterie. Zamiast kurków mogą to być zwykłe końcówki, które trzeba nacisnąć. Warto również wspomnieć o zamkach w drzwiach i mechanizmie zamykania. Może się zdarzyć, że osoba niepełnosprawna zamknie się w łazience i jak by się coś działo, musimy mieć możliwość otwarcia jej z zewnątrz. Dlatego trzeba zastosować taki mechanizm w tych drzwiach.
Gdzie kupić ?

To chyba wszystkie zmiany jakie powinno się wykonać. Wiadomo, że każdy przypadek niepełnosprawności jest inny i trzeba dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb. Na koniec jeszcze informacja, gdzie kupić poszczególne akcesoria. Jeśli chodzi o specjalistyczne uchwyty i poręcze to można je kupić przez internet na tej stronie. Listwy, baterie i drobne akcesoria (kołki do uchwytów) dostaniemy w każdym markecie budowlanym jak OBI, Castorama czy Praktiker. Co do zamków w drzwiach to w marketach może być ciężko je dostać ale wystarczy popytać u lokalnego sprzedawcy drzwi, który nakieruje na odpowiednią hurtownię lub sam sprowadzi do swojego sklepu. dirtu http://www.16ton.pl/
© 2013-2020 by SN2.EU