piątek, 17 maj 2013 12:58

Przygarnij kotka bengalskiego. +Video

Tygrys bengalski to jeden z najliczniejszych typów tygrysów, a dzięki temu najlepiej rozpoznawalny. Uznawany jest za największego kota jaki obecnie żyje na Ziemi. Tygrys bengalski stanowi zwierzę narodowe Bangladeszu, od czego wziął swoją nazwę. Jesteście ciekawi co słychać u puchatego tygryska?
Rozpoznawalność zwierza
Jeśli chodzi o wygląd, to tego pana tak naprawdę nie trzeba przedstawiać. Ten spory kotek, liczący do 290 cm długości (samce), ma charakterystyczne pomarańczowo-brązowe ubarwienie z czarnymi pręgami. Tygrys może osiągnąć nawet do 230 kg masy ciała.

Gdzie i kiedy spotkać?
Tygrysy bengalskie lubują się w ciepłych klimatach – możemy je znaleźć w wiecznie zielonych lasach liściastych, łąkach i lasach namorzynowych w Indiach, Bhutanie, Nepalu i Bangladeszu, jak również w zachodnich Chinach i Mjanmie. Pierwszy osobnik na Półwyspie Indyjskim pojawił się prawdopodobnie 12 tys. lat temu.

Pora obiadowa
Tygrysy są bez wątpienia drapieżnikami, w dodatku uwielbiającymi polowania w nocy. Dzięki temu mogą bezszelestnie zakradać się od tyłu do swojej ofiary, pozostając niewidoczne w trawie. Tygryski zdecydowanie wolą polować na większe zwierzęta, chociaż jak je głód przyciśnie, to nie pogardzi nawet żabką czy myszką. Ich głównym pożywieniem są gaury oraz bawoły.

Ciekawości z kości
Największym istniejącym tygrysem był Bachelor of Powalgarh, zastrzelony w 1930 roku w Kumaon – zwierzę to mierzyło 322,8 cm długości. Współcześnie gatunek tygrysa bengalskiego zaliczany jest do zagrożonych, szczególnie, że naprawdę trudno jest określić ile tych stworzeń żyje na wolności.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU