poniedziałek, 29 październik 2012 13:28

Vivat monarchii hiszpańskiej!

Luksusowe miejsce urlopów, kraj znany i lubiany przez Polaków. Ostatnio o nim nieco ucichło, szczególnie jeśli mówimy o części kontynentalnej. Mało kto wie,  kto rządzi Hiszpanią oraz jakie wyspy do niej należą, ale spokojnie – dziś nadrobimy to niedopatrzenie!
Geograficzne zamieszanie
Hiszpania jest jednym z większych państw Europy Zachodniej położonym na Półwyspie Iberyjskim. W jej składzie znajdują się dwa archipelagi – Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza), jak też dwa miasta na północy Afryki – Ceuta i Lelilla. Hiszpania  fizycznie graniczy jedynie z trzema państwami: Andorą, Francją i Portugalią, jednak do jej krajów granicznych zaliczane są: Wielka Brytania (poprzez terytorium zamorskie – Gibraltar) i Maroko (poprzez wody terytorialne na Cieśninie Gibraltarskiej).

A co tam w polityce?
Hiszpania należy do krajów, w których panuje dziedzina monarchia parlamentarna. Na czele Królestwa Hiszpanii stoi król, obecnie wybierany z dynastii Burbonów. Władca jednak nie posiada żadnej faktycznej władzy, jest typowym reprezentantem narodu. Ustrój monarchiczny przywrócono w tym kraju na mocy konstytucji uchwalonej 31 października 1978 roku po śmierci generała Franco – wieloletniego dyktatora wojskowego, tytułowanego Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy. Władzę ustawodawczą sprawują obecnie Kortezy (parlament), składające się z Senatu oraz Kongresu Deputowanych.

Ogólności w szczegółach
Jaki język obowiązuje w Hiszpanii? Każde dziecko odpowie, że hiszpański. Jednak to duże uogólnienie, ponieważ to co my nazywamy językiem hiszpańskim, jest faktycznie kastylijskim. Jakby chcieć się zająć tak dokładnie tym tematem, można dojść do wniosku, że praktycznie nie  istnieje jeden język urzędowy. Dlaczego? Wynika to z dużych różnorodności etnicznych tego kraju. I tak w Hiszpanii regionalnie obowiązują: kataloński, walencki, baskijski, galisyjski, leoński, aragoński, aranejski, estremadurski oraz portugalski. Z drugiej strony nie ma przynajmniej problemów z walutą – od kilku ładnych lat Hiszpania należy do unii monetarnej, dzięki czemu możemy w niej posługiwać się euro.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU