poniedziałek, 21 styczeń 2013 19:01

Viva Italia! Czyli poznajemy Włochy od praktycznej strony.+Video i mapa

W latach dziewięćdziesiątych było to najczęściej odwiedzane przez turystów państwo w Europie. Dziś znamy je pod hasłami: Berlusconi, kryzys i sycylijska mafia. Niegdyś wielkie i potężne Cesarstwo Rzymskie dziś stało się groteską jakiejkolwiek państwowości. Może warto dowiedzieć się jak tam wygląda ustrój upadającego kraju?

Geografio!
Chcąc dowiedzieć się, gdzie leżą Włochy, wystarczy poprosić kilkulatka, aby pokazał je na mapie. Charakterystyczny but, którym tak naprawdę jest Półwysep Apeniński zna każdy od dziecka. Jednak formalnie określając, Włochy znajdują się w Europie Południowej i na swoim terytorium posiada aż dwie enklawy: Watykan oraz San Marino. Graniczy z czterema państwami: Francją, Szwajcarią, Austrią oraz Słowenią. W skład wód terytorialnych wchodzą akweny aż pięciu mórz: Śródziemnego, Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego oraz Adriatyckiego.

Polityko!
Ustrój Włoch opiera się na uchwalonej 22 grudnia 1947 roku Konstytucji Republiki Włoskiej. Według niej uznaje się, że Włochy to demokratyczna republika parlamentarna z elementami demokracji bezpośredniej. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z Izby Deputowanych oraz Senatu, natomiast wykonawczą – prezydent oraz rada ministrów, na której czele stoi mianowany przez prezydenta premier.

Ogóło!
Włoska gospodarka opiera się na produkcji win – państwo to obecnie zajmuje pierwsze miejsce na świecie, jeżeli chodzi o wytwórstwo tego napoju. Drugą najważniejszą gałęzią jest przemysł motoryzacyjny, opierający się na takich markach jak Fiat, Ferrari, Maserati, Iveco, Lancia, Alfa Romeo, Pagani czy Lamborghini. Jeśli chodzi o komunikowanie się, w błędzie są Ci, którzy uznają, że we Włoszech funkcjonuje jedynie język włoski. Owszem, jest to język oficjalny, jednak oprócz niego w użyciu jest sardyński i friulski. Obowiązującą obecnie walutą jest euro, które wyparło dawną lirę.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU