czwartek, 13 grudzień 2012 19:04

Wieczyście neutralna, bogata Szwajcaria. Video

Szwajcaria – kraj, który jest uznawany za ikonę współczesnej demokracji. Chluba i wzór do naśladowania dla wszystkich, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. A wszystko za sprawą ich gigantycznej miłości do demokracji bezpośredniej, czyli referendów. Ponadto mamy inne skojarzenia: banki, sery czy zegarki. Wszystko idealne i wymuskane. Co więcej możemy się dowiedzieć?

Geografia nie taka zła
Szwajcaria jest państwem zlokalizowanym w Europie Zachodniej. Jest dosyć mocno górzysta, a co więcej – nie ma dostępu do morza. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią, Liechtensteinem, Francją, Włochami oraz Niemcami. Uznawana jest za jeden z najmniejszych krajów Europy, ponieważ jej powierzchnia to ledwie ponad 41 tys. kilometrów kwadratowych. Za jej górzystą naturę odpowiadają jedne z piękniejszych gór Europy – Alpy. Klimat panujący w tym kraju określany jest jako umiarkowany, jednak wszystko zależy od strefy (wyżyny czy góry).

Polityka na tak!
Szwajcaria jest federacyjną demokracją parlamentarną, gdzie niezwykle ważne jest referendum. Obecna konstytucja została uchwalona 18 grudnia 1998 r., przy czym weszła w życie dopiero 1 stycznia 2000 r. (oczywiście po wcześniejszym referendum). Najwyższą władzę w państwie sprawuje parlament – jest władzą ustawodawczą, jednak posiada szereg kompetencji, których nie spotka się w innym kraju. Władzę wykonawczą pełni Rada Federalna wybierana przez parlament. Głową państwa jest prezydent, jednak nie posiada on szczególnych uprawnień.

Ogólnostki różnostki
Obecnie w Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i romansz. Jednak na ulicach możemy usłyszeć jeszcze pięć innych: sebrsko-chorwacki, albański, portugalski, hiszpański i angielski. Inną ciekawostką jest fakt, że coraz popularniejsze w Polsce fondue wywodzi się właśnie ze Szwajcarii. Oryginalnie przygotowuje się je z sera gruyere lub emmentalera z odrobiną czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Jeśli chodzi o walutę, to niezmiennie obowiązuje frank szwajcarski, dzielący się na sto centymów.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU