wtorek, kwiecień 23, 2024
czwartek, 29 marzec 2012 17:05

O europejskich zwyczajach świątecznych

Chcemy spędzić Wielkanoc z bliskimi, którzy przed kilku laty masowo wyemigrowali z kraju. Dlatego w czasie świąt odwiedzamy Anglię, Szwecję, Niemcy, Francję czy Włochy. Czy tam kultywujemy polskie tradycje?

Czy przeciwnie z radością przyjmujemy wszystko to, co odmienne? Obce? Jak świętuje się w miejscach, do których najczęściej wyjeżdżamy na Wielkanoc? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl objaśnia zwyczaje panujące w innych krajach.

Anglia

Wielkanocne zwyczaje w Anglii miały swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Jak to możliwe? Były one związane ze świętem ku czci wielkanocnej bogini wiosny – Eostre. Obecnie najważniejszym dniem świąt jest Wielki Piątek, kiedy to wszyscy wierni kościoła protestanckiego biorą udział w mszy świętej. Zwyczaj nakazuje, by w dniu śmierci Jezusa głowa kraju – obecnie Elżbieta II, obmyła stopy poddanym oraz rozdała im symboliczne monety.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii jest obchodzona na słodko. Daniem, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole jest Hot Cross Buns, czyli drożdżówka z marmoladą w środku, na której znajduje się czerwony lukrowany krzyż. Smakołyk ten ma przypominać o ofierze, którą Chrystus złożył dla ludzkości. W tym kraju, jak i w pozostałych częściach Europy, duże znaczenie ma jajko – symbol życia. Anglicy wychodzą do ogrodów i tam szukają „porzuconych przez zająca” czekoladowych jaj. Są też miejsca – jak Preston, w których organizowane są konkursy na turlanie jaj – wygrywa to, które potoczy się najdalej. Symbolem świąt jest zając, jest to pozostałość po polowaniach na te zwierzęta rozpoczynających się dawniej właśnie podczas wielkiej nocy. W okresie świątecznym nadal można lecieć do Londynu za 391 PLN, serwis eSKY.pl oferuje też możliwość rezerwacji noclegu w hotelu od 225 PLN za dobę dla dwóch osób.

Szwecja

Teoretycznie dla Szwedów święta to po prostu kilka wolnych dni, ale w praktyce tu również pojawiają się elementy typowe tylko dla tego kraju. Przed Wielkanocą na targowiskach można zakupić gałązki brzozy przyozdobione kolorowymi piórkami. Szwedzi nabywają je, by „bić” swoich bliskich w Wielki Piątek, ma to być pamiątką po biczowaniu Chrystusa. Z kolei w Wielką Sobotę na ulicę wychodzą wielkanocne wiedźmy. Małe dziewczynki przebrane za czarownice rozdają przechodniom świąteczne życzenia w zamian za łakocie. Zwyczaj ten jest pozostałością po wierzeniach związanych ze zlotami czarownic organizowanymi na wyspie Blåkulla. Wiedźmy posłuszne Szatanowi myszkowały wówczas w ludzkich posiadłościach. Obecne „czarownice” są dużo bardziej łaskawe, i dobrze, bo robienie zamieszania w Wielką Sobotę byłoby bardzo niewskazane, gdyż to najważniejszy dzień w szwedzkiej tradycji wielkanocnej. W godzinach popołudniowych rodziny zasiadają do wykwintnego obiadu, składającego się z potraw z jaj i ryb. Podróż do Sztokholmu zarezerwowana za pośrednictwem eSKY.pl to koszt od 258 PLN, a pokój w hotelu w tym mieście to cena od 319 PLN.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi zaczynają świętowanie w Wielki Piątek, a kończą w poniedziałek, z tą różnicą, że u nich nikt nie polewa nikogo wodą. W Piątek, po nabożeństwie wierni zostają w kościołach, by wspólnie z księdzem spożyć symboliczny posiłek – agape, mający przypominać o pierwszych wspólnych kolacjach chrześcijan. Natomiast w Wielką Sobotę przed kościołami są rozpalane ogniska, a poświęcony płomień przenosi się do kościoła, by rozpalić świecę paschalną. Od niej każdy zapala małą świeczkę i niesie ogień do domu. Zwyczaj rozpalania ogniska pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, wówczas w ten sposób żegnano zimę i witano wiosnę.

W tym kraju nie ma tradycji święcenia pokarmów wielkanocnych, jest za to zając, który w Niedzielę, tuż po wschodzie słońca wybiega do ogrodów i tam w uplecionych z trawy gwiazdkach zostawia jajka… różne… czekoladowe i tekturowe, w tych drugich można znaleźć drobne, świąteczne upominki. Elementem tradycji jest również dekorowanie wielkanocnych drzewek przed domami – są to gałązki z młodymi, zielonymi listkami, ustrojone kolorowymi, wiszącymi jajkami. Osoby, które chcą wybrać się do Niemiec mogą zarezerwować bilet za pośrednictwem eSKY.pl, przykładowo do Monachium kosztuje on od 563 PLN, natomiast nocleg w tym mieście to koszt od 224 PLN za dobę dla dwóch osób.

Francja

Czekoladowych jajek szuka się również we Francji, tu jednak ten zwyczaj wynika z pewnej legendy. Dawno temu, w Wielki Czwartek zerwały się wszystkie kościelne dzwony i poleciały do Rzymu, bym tam przeraźliwym biciem oznajmić śmierć Chrystusa. Wracając o świcie z tej dalekiej wyprawy zrzuciły na ziemię czekoladowe jajka, by dzieci mogły je zebrać zaraz po obudzeniu się. Poza tą historią nie ma w tym kraju żadnych typowych zwyczajów świątecznych. Rodziny spędzają czas razem, dzieciom rozdaje się słodycze – z tym, że tu dostają one nie baranki czy zajączki, a czekoladowe rybki. Jest to też moment, gdy na francuskich stołach gości baranina, w Wielką Niedzielę spożywa się tradycyjny   un gigot d'agneau czyli udziec jagnięcy. Podróż do Paryża zarezerwowana za pośrednictwem Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl kosztuje od 628 PLN, a nocleg w tym mieście to koszt od 228 PLN za dobę dla dwóch osób.

Włochy

We Włoszech Wielkanoc to poza wielkim duchowym przeżywaniem, również prawdziwa uczta smaków. W kraju tym powoli wraca się do bardzo tradycyjnej kuchni. I tak w okolicach Neapolu i na południu Italii można w czasie Świąt skosztować pastiera i casatiello, pod pierwszą tajemniczą nazwą kryje się ciasto z z ricotty, kandyzowanych owoców i kwiatów drzewka pomarańczowego. Przygotowanie tego smakołyku jest bardzo trudne, dlatego  każdej szanującej się gospodyni zależy na tym, by jej danie było docenione. Stąd szeptany konkurs – każda z pań przygotowuje większą ilość pastiera i częstuje nim rodzinę i przyjaciół, oni mają za zadanie ocenić, która jest najlepszą kucharką. Z kolei drugie danie – casatiello – jest słonym plackiem z mąki, drożdży, smalcu, zapieczonych w całości jajek, salami i sera pecorino. Jego nazwa pochodzi od sera – caso – z którego je się przyrządza. Pecorino produkowany jest z owczego mleka, a ono jak wiadomo jest przysmakiem małych baranków symbolizujących zmartwychwstanie. Serwis eSKY.pl oferuje bilety do Rzymu już w cenie 348 PLN i rezerwację hotelu od 219 PLN za dobę.