piątek, 22 maj 2020 11:56

Akumulatory zamiast baterii jednorazowych - ekologiczne i opłacalne rozwiązanie

Akumulatory Akumulatory

W naszych mieszkaniach znajduje się wiele sprzętów, które wymagają zasilania bateriami. Wiąże się to jednak z częstą potrzebą ich wymiany i utylizacji, co nie jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Jest jednak proste rozwiązanie, które uczyni Twój dom zdecydowanie bardziej ekologicznym.

Wystarczy zastąpić jednorazowe baterie akumulatorami. Taki wybór będzie nie tylko ekologiczny, ale również zdecydowanie bardziej opłacalny i wygodny.Wyższa cena równa się oszczędność?

Wiele osób nie decyduje się na zamianę jednorazowych baterii na akumulatory ze względu na ich wyższą cenę. Zdecydowanie mniej odczuwalnym dla portfela jest wydanie małej sumy w krótkich odstępach czasu, aniżeli inwestycja w droższy sprzęt. Należy jednak uświadomić sobie, że raz wydane na akumulatory pieniądze bardzo szybko się zwrócą. Nawet mniej wydajne akumulatorki zastąpią dziesiątki kompletów baterii jednorazowych! Warto więc zainwestować w komplet dobrej jakości akumulatorów i zapomnieć o wydatkach związanych z zasilaniem przenośnych sprzętów elektronicznych na długi czas.Dlaczego baterie jednorazowe są nieekologiczne?

Nasza cywilizacja rozwija się w zawrotnym tempie. Osiągamy coraz to nowe sukcesy i coraz więcej rzeczy, które wydawały się nieosiągalnymi marzeniami, staje się rzeczywistością. Niestety, problem kumulowania odpadów i niemożność ich efektywnego przetwarzania realnie niszczy naszą planetę.


Co roku zużywa się ponad 300 milionów baterii. Ponad 90 procent z nich to baterie jednorazowe, które zużywamy bez większego zastanowienia. Wraz z nimi do środowiska przedostają się jednak niezwykle szkodliwe i trujące substancje i pierwiastki, na przykład ołów, kadm, nikiel, rtęć, lit czy mangan. Mają one wpływ na degradację środowiska naturalnego, a w konsekwencji również negatywnie oddziałują na zdrowie ludzi i zwierząt. Oczywiście, próbuje walczyć ze szkodliwymi skutkami rozkładu baterii poprzez ich recykling - nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Tym bardziej, że wielu konsumentów wciąż decyduje się na wyrzucanie jednorazowych baterii do zwykłych śmieci.


Jak wybrać akumulatory i akcesoria?

Tak naprawdę każde akumulatory sprawdzą się lepiej, niż baterie jednorazowe. Warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry, szczególnie ilość cykli ładowanie i współczynnik samorozładowania, tak, aby posłużyły jak najdłużej i jak najbardziej efektywnie. Do kompletu akumulatorów dokupić należy oczywiście ładowarkę. Ładowarki takie często są uniwersalne i pozwolą na długie użytkowanie akumulatorów.

 

© 2013-2020 by SN2.EU