środa, 09 sierpień 2017 17:43

5 gatunków muzyki klubowej, które trzeba znać

Muzyka klubowa – czy, jak niektórzy wolą ją nazywać, elektroniczna muzyka taneczna (EDM) – to pojęcie niezwykle pojemne, mieszczące w sobie wiele mniejszych podgatunków. Te, wbrew pozorom, znacznie się między sobą różnią, choć zapewne niewprawione ucho nie będzie potrafiło precyzyjnie wskazać, w czym tkwią owe różnice. Wiele z nich to zresztą wciąż nurty niszowe, dopiero torujące sobie drogę do serc szerszej publiczności. Są jednak i takie, których po prostu nie wypada nie znać. Przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy o 5 gatunkach muzyki elektronicznej, które nie powinny być Ci obce!

1. Techno

To bez wątpienia ten gatunek elektroniki, który zrobił największą karierę na całym świecie. Często zresztą tym mianem błędnie określa się całość muzyki klubowej i muzyki elektronicznej. Początków techno należy upatrywać w końcówce lat 70., gdy po raz pierwszy zaczęto eksperymentować z instrumentami elektronicznymi. Jego prawdziwe narodziny to jednak połowa lat 80. Nazwa gatunku wywodzi się od tytułu utworu Juana Atkinsa z Detroit „Techno City”, wydanego w 1984 r. Jak scharakteryzować techno? Jego cecha rozpoznawcza to jednostajny i regularny rytm utrzymany w metrum cztery czwarte. Co więcej, pojawiają się w niej niemal wyłącznie dźwięki syntetyczne lub elektronicznie przetworzone.

2. House

Ta ostatnia cecha odróżnia techno od jego nieco tylko młodszego brata - house’u. Tu bowiem linia melodyczna opiera się na instrumentarium muzyki poważnej – usłyszymy więc skrzypce, gitarę czy pianino. Rytm jest też znacznie bardziej taneczny, pojawia się też wiele śpiewanych wstawek. Można poza tym wskazać swoistego ojca house beats. DJ Frankie Knuckles przyczynił się bowiem do jego powstania tak dobitnie, że trzeba oddać mu sprawiedliwość.

3. Trance

Innym gatunkiem, o którego istnieniu warto wiedzieć nieco więcej, jest trance. Powstał w Niemczech wyrastając z nurtów techno i rave, a także szeroko pojętego ruchu acid. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się spośród innych gatunków hipnotyczną linią melodyczną. Technicznie bazuje ona na rytmicznej linii basowej, wspieranej przez wyższą i bardziej rozwiniętą linię pomocniczą. W typowym utworze trance pojawiają się w środku tak zwane silent beats – DJ milknie wówczas na kilka sekund.

4. Ambient

Ambient to gatunek dość wymagający – głównie dlatego, że bardzo eksperymentatorski. Cechuje się przede wszystkim odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, która była typowa dla klasycznie pojmowanej muzyki elektronicznej. Zamiast o linii mówi się tu o plamach melodycznych, które połączone są zazwyczaj ciągle powtarzaną frazą elektronicznej perkusji, co pomaga organizować utwór pod względem rytmicznym. Warto dać mu szansę, choć trudno się w nim zakochać…

5. Hardcore

To gatunek o nieco krótszej historii. Wyodrębnił się bowiem dopiero na początku lat 90. Wyróżnia się przede wszystkim szybszym tempem (160-200 BPM) oraz cięższym brzmieniem niż inne gatunki EDM. Jego podgatunkiem jest dynamiczny i agresywny rave, znany z legendarnych masowych imprez początku lat 90.

Czytany 4512 razy
© 2013-2019 by SN2.EU