niedziela, lipiec 21, 2024
piątek, 27 marzec 2020 19:44

Najstarsze polskie monety – ciekawe, czy wiedziałeś o nich wszystkich!

Polskie monety Polskie monety

W Polsce nie zawsze złoty był podstawową i oficjalną jednostką monetarną. Po raz pierwsze pojawił się dopiero w 1663 roku. Przez długi czas złoty pozostawał jednostką obrachunkową. Warto wiedzieć, jakie systemy monetarne obowiązywały w dawnej Polsce!

 

Floren Władysława Łokietka

Moneta nawiązywała do modelu bitego we Florencji od 1252 roku. Emisja florena była  nieliczna. Wygląd monety nawiązywał również do węgierskich wzorców. Do naszych czasów zachowały się jedynie dwa egzemplarze – jeden znajduje się w polskich zbiorach, drugi należy do obywatela Litwy. Moneta uznawana jest za narodowy skarb Polski. Pierwszy floren został odnaleziony w 1847 roku, w trakcie przeprowadzania prac ziemnych. Kolekcjonerzy mogą kupić jego replikę. Wiernie odwzorowuje ona detale oryginału. Moneta platerowana jest dwudziestoczterokaratowym złotem. Na awersie modelu znajduje się wizerunek Łokietka na tronie. Na monecie umieszczono również napis otokowy „WLADISLAVS*DI*G*REX” – Władysław, z Bożej łaski król. Rewers modelu przedstawia natomiast wizerunek św. Stanisława. Na odwrocie monety znajduje się także napis „S*STANISLAVS*POLE”.

100 dukatów Zygmunta III Wazy

Polska moneta została wybita w 1621 roku. Był to największy model dukatowy – jego średnica wynosiła 70 mm, a waga 350 gramów. Wyemitowano ją ze złota próby 967. W 2018 roku moneta została sprzedana na licytacji za kwotę 2,16 mln dolarów. Replika numizmatu została wykonana ze srebra próby 999/1000. Średnica monety ma 25 mm. Jej waga wynosi natomiast 10 gramów. Monetę platerowano złotem próby 999/1000. Jej emitentem jest Państwowa Mennica Berlińska. Na awersie modelu znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy. Rewers monety został natomiast ozdobiony ukoronowaną dziewięciopolową tarczą herbową. Do numizmatu dołączono Certyfikat Autentyczności.

Najstarsze polskie monety skrywają wiele tajemnic. Podobnie jest z innymi złotymi i srebrnymi okazami. Warto odwiedzić stronę http://www.skarbnicanarodowa.info.pl/, by przekonać się, jak interesująca jest numizmatyka oraz związane z nią dziedziny i jakie jeszcze tajemnice przed Tobą skrywa.

Media