środa, 22 kwiecień 2020 18:18

Jak rozpoznać niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu Niedobór testosteronu

Przerzedzone włosy, tłuszczyk na brzuchu, obniżenie pewności siebie, a nawet problemy z erekcją? To nie sygnały, że się starzejesz. To objawy niedoboru testosteronu!

Problem ten można i koniecznie trzeba rozwiązać. Należy to jednak robić pod kontrolą lekarza. Równowaga hormonalna jest kluczowym aspektem funkcjonowania całego organizmu. Choć zaburzenia w tym zakresie zwykliśmy przypisywać przede wszystkim kobietom, dotykają one także mężczyzn. Jednym z częstszych problemów panów jest niedobór testosteronu.

Zespół niedoboru testosteronu

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu niedoboru testosteronu (TDS: Testosterone Deficiency Syndrom) jest spadek libido, któremu nierzadko towarzyszą problemy z potencją. Ograniczeniu ulegają lub nawet całkiem zanikają poranne i nocne wzwody. Zaburzenia erekcji mogą przybierać różne formy. Najczęściej mamy do czynienia ze wzwodem niepełnym lub zanikającym w trakcie stosunku.

Warto jednak podkreślić, iż zespół niedoboru testosteronu jest tylko jedną z wielu przyczyn problemów z potencją. Mężczyzna może mieć całkiem wysokie stężenie hormonów płciowych, jednak cierpieć np. na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Choroby te wpływają destrukcyjnie na układ sercowo-naczyniowy, który odgrywa kluczową rolę w zachowaniu prawidłowości mechanizmu erekcji.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by o problemach z potencją powiedzieć lekarzowi. W pewnych przypadkach sprawą tą może zająć się nawet internista. Jeśli konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, zapewne wypisze on skierowanie do specjalisty – urologa, endokrynologa, androloga lub seksuologa. W pierwszym rzucie konieczne jest zastosowanie leków na potencję. Wśród nich jednym z najchętniej stosowanych jest Kamagra – lek na zaburzenia erekcji zawierający sildenafil jako składnik aktywny.

Inne objawy TDS

Niedobór testosteronu odbija się nie tylko na sprawności seksualnej mężczyzny. Inne niepokojące objawy zmian hormonalnych to m.in. obniżenie wzrostu, przerzedzenie owłosienia na głowie, twarzy i ciele, nadmiar tkanki tłuszczowej odkładający się w okolicach brzucha, zmniejszenie masy mięśniowej, łamliwość kości, ginekomastia (powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych), a nawet uderzenia gorąca. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia w obrębie psychiki: obniżenie pewności siebie, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, bezsenność oraz spadek wydolności fizycznej.

Jak leczy się niedobór testosteronu

Objawy zespołu niedoboru testosteronu bywają traktowane jak nieuchronne zmiany związane z procesem starzenia. To błąd! TDS można i trzeba leczyć. W tym celu stosuje się np. terapię hormonalną w formie tabletek lub zastrzyku. Uzupełnienie niedoboru testosteronu znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Leczenie wymaga jednak ścisłej kontroli lekarskiej – nigdy nie powinno być prowadzone na własną rękę. To bardzo ważne m.in. ze względu na fakt, iż nadmiar testosteronu również odbija się negatywnie na męskim organizmie. Konieczne jest regularne wykonywanie badań krwi w celu ustalenia optymalnej dawki hormonu. Stężenie testosteronu nie może przekraczać obowiązujących ram.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU