środa, 15 kwiecień 2020 19:43

Wyposażenie placówki rehabilitacyjnej - czym należy się kierować

Meble rehabilitacyjne Meble rehabilitacyjne

Placówki rehabilitacyjne są jednym z najważniejszych ogniw łańcucha medycznego, odpowiadającym za dojście do pełni zdrowia osób po ciężkich operacjach, poszkodowanych w wypadkach czy zmagających się z niektórymi chorobami.

Otwierając taką placówkę należy liczyć się więc z bardzo wygórowanymi wymaganiami, zarówno jeśli chodzi o własne kwalifikacje, umiejętności zespołu, jaki zatrudniamy, jak i jakości i rodzaju sprzętu (chodzi tu zarówno o łóżka rehabilitacyjne, jak i specjalistyczne urządzenia służące do badań), jaki posłuży pacjentom. Niezależnie od tego, czy klinikę rehabilitacyjną dopiero zamierzamy otworzyć, czy tylko ją doposażyć, należy mieć w pamięci kilka podstawowych reguł. W tym artykule postaramy się krótko opowiedzieć o tym, jak należy wyposażyć placówkę rehabilitacyjną, aby Narodowy Fundusz Zdrowia w ogóle dopuścił do jej oficjalnego uruchomienia.

 

Od czego rozpocząć wyposażenie placówki rehabilitacyjnej z opieką całodobową


Przed rozpoczęciem wyposażania placówki należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć, jakiego typu centrum rehabilitacyjne otwieramy (czy będzie ono dużym zakładem, służącym pacjentom zmagającym się z dolegliwościami różnego typu, czy skupimy się tylko na rehabilitacji pacjentów cierpiących na dolegliwości wybranego typu). Musimy także ustalić, czy nasza placówka będzie przyjmowała wszystkich pacjentów, tylko osoby pełnoletnie czy też może jedynie dzieci i młodzież. W przypadku każdego typu pacjenta rehabilitacja będzie wymagała zastosowania nieco innego sprzętu (łóżka rehabilitacji przeznaczone dla osób dorosłych, przykładowo, będą musiały posiadać większe wymiary niż te przeznaczone dla dzieci) oraz odpowiednio wykwalifikowanego personelu medycznego.

Nie wolno zapominać o wymaganiach narzuconych przez sam NFZ. Oczywistością jest, że przy wejściu do takiej placówki powinny znajdować się specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich, czy że powinno ono posiadać specjalne toalety dla osób niepełnosprawnych, a także windy. Wytyczne te należy jednak mieć na uwadze jeszcze podczas samego projektowania budynku. Przykładowo, chcąc realizować świadczenia światłolecznictwa czy elektrolecznictwa musimy przygotować w tym celu oddzielne pomieszczenia o wysokości ścian wynoszącej przynajmniej 2 metry. Podobnie sprawa ma się, jeśli nasz zakład ma posiadać diatermie mikrofalowe, z tym, że oprócz zainstalowania ich w oddzielnych pomieszczeniach pamiętać musimy też o odpowiednim ich zabezpieczeniu, oraz oczywiście o poinformowaniu pacjentów o ryzyku, jakie płynie z nieautoryzowanego wstępu do takich sal w trakcie wykonywania zabiegu.

Niezbędne akcesoria i sprzęt rehabilitacyjny


Oczywiście, odpowiednie zaprojektowanie pomieszczeń i dostosowanie ich do wykorzystania przy określonych zabiegach to tylko początek naszej drogi. Aby rehabilitacja przebiegała skutecznie, niezbędne jest wyposażenie sal zabiegowych w odpowiednie narzędzia. Oczywiście to, w jaki sprzęt wyposażona zostanie dana sala zależy od jej bezpośredniego przeznaczenia. Podamy teraz kilka przykładowych rodzajów pomieszczeń zabiegowych oraz sprzętu, jaki musi się w nich znaleźć, aby spełniły one wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia.

Chcąc otworzyć w naszej placówce gabinet zabiegów fizykoterapeutycznych, czyli takich jak elektroterapia, laseroterapia czy światłoterapia, należy koniecznie kupić lampę IR/UV. Oczywiście nie jest to jedyny sprzęt, jaki powinien znaleźć się w sali zabiegowej. Niezbędne będą także zestawy medyczne odpowiednie do wszystkich tych rodzajów terapii, różniące się od siebie elementami. Zestaw do magnetoterapii powinien się, przykładowo, składać z aparatu do wykonywania zabiegu, leżanki oraz aplikatorów.

W przypadku, gdy otwieramy gabinet zabiegów kinezyterapeutycznych, musimy zakupić innego rodzaju wyposażenie. Rehabilitacja schorzeń narządów ruchu opiera się bowiem w bardzo dużej mierze na przywróceniu im możliwie jak najlepszej funkcjonalności za pomocą ćwiczeń fizycznych. Podstawowym wyposażeniem sali przeznaczonej do tego typu zabiegów są, rzecz jasna, maty i stoły rehabilitacyjne oraz drabinki. W sali przeznaczonej do kinezyterapii powinny znaleźć się jednak także specjalne tablice, rotatory pozwalające na ćwiczenia zarówno dolnych jak i górnych kończyn ciała, jak i kabiny UGUL, oczywiście z pełnym osprzętem.

Wykwalifikowany personel rehabilitacyjny - kto powinien być w zespole


Odpowiednie zaprojektowanie sal zabiegowych i wyposażenie ich w nawet najwyższej jakości sprzęt do ćwiczeń, czy też łóżka rehabilitacyjne to jeszcze nie wszystko. Aby rehabilitacja okazała się skuteczna, a jej jakość była jak najwyższa, niezbędne jest zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu, zarówno medycznego jak i pozamedycznego, celem zapewnienia pacjentom jak najlepszego standardu opieki.

W skład zespołu medycznego zajmującego się rehabilitacją powinien wchodzić przede wszystkim lekarz, który ukończył specjalizację w tej dziedzinie medycyny i ma uprawnienia do przeprowadzania określonego rodzaju zabiegów. Jako dyrektor punktu rehabilitacyjnego powinniśmy zadbać o to, aby nasi podopieczni pozostawali pod dobrą opieką nie tylko medyczną, ale i psychiczną – w tym celu zatrudnić należy psychologa, bądź też neuropsychologa, który oprócz zwyczajnego dodawania choremu otuchy uczestniczyć może też w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych. Do wykonywania niektórych zabiegów konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego masażysty, który będzie w stanie dostosować rodzaj wykonywanego masażu do choroby pacjenta. Kolejnym rodzajem specjalisty, który powinien zostać zatrudniony przez zakład rehabilitacyjny jest logoterapeuta, którego celem jest pomoc osobom z zaburzeniami mowy. Konieczne będzie zatrudnienie także ortopedy, ponieważ jego asysta będzie niezbędna przy przeprowadzaniu niektórych zabiegów.

Oprócz zespołu medycznego należy też zadbać o dobre samopoczucie pacjentów. Asystent socjalny pomoże w ustaleniu programu rehabilitacji społecznej. Przeprowadzi też niezbędny wywiad celem poznania potrzeb pacjenta. Konieczne będzie też zatrudnienie personelu sprzątającego, który z jednej strony będzie w stanie wykonać zarówno niezbędne prace celem utrzymania w czystości toalet czy korytarzy, a z drugiej będzie posiadać kwalifikacje i doświadczenie w ewentualnym czyszczeniu urządzeń rehabilitacyjnych, takich jak łóżko do rehabilitacji czy specjalistyczny sprzęt.

Niezbędne meble rehabilitacyjne

Ostatnim krokiem jest wyposażenie sal w niezbędne meble, takie jak łóżka rehabilitacyjne, poduszki stabilizujące czy też fotele pielęgnacyjne.

Niezwykle ważnym elementem są właśnie łóżka rehabilitacyjne. Dla zapewnienia pacjentowi komfortu, powinniśmy wyposażyć nasze centrum rehabilitacyjne w kilka rodzajów tych urządzeń, różniących się wymiarami, tak aby móc dopasować łóżko do pacjenta. Na szczęście w naszym kraju nie ma problemu z dostępem do różnego rodzaju łóżek rehabilitacyjnych, dzięki firmie Prometal Elbur, która jest jednym najważniejszym producentem tego typu urządzeń – zarówno jeśli chodzi o łóżka przeznaczone dla klinik jak i domowe.

Być może najważniejszą decyzją dotyczącą wyboru łóżka rehabilitacyjnego do naszej kliniki jest to, czy będzie one elektryczne czy mechaniczne. Te elektryczne mogą być kontrolowane za pomocą pilota – zmieniony może być np. kąt uniesienia czy opuszczenia zagłówka, a pacjent może zrobić to samodzielnie, właśnie za pomocą pilota. Ten typ łóżka najlepiej sprawdza się u osób cierpiących na choroby neurologiczne, a także po udarach mózgu. Z kolei łóżek mechanicznych pacjent nie może regulować samodzielnie, ale ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała, a możliwości ułożenia ich w stałym położeniu są praktycznie nieograniczone.

Łóżko do rehabilitacji może być także wyposażone w dodatkowy sprzęt, zwiększający osobie chorej komfort korzystania z niego. Takim sprzętem są np. przesuwane stoliki, umożliwiające pacjentowi zjedzenie posiłku w wygodnej dla niego pozycji, czy specjalne poręcze, dzięki którym może on wstać z niego zmniejszając lub eliminując całkowicie zbędny dyskomfort i ból. Również sprzęt tego rodzaju oferowany jest przez firmę Prometal Elbur

Media

© 2013-2020 by SN2.EU