środa, 16 lipiec 2014 15:23

Biegunka - wstydliwy problem

Biegunka. Chyba każdy z nas wie, jaki to problem i zasadniczo wolimy go unikać. Powszechnie sądzi się, że może być ona wywoływana zjedzeniem czegoś niewłaściwego, a przynajmniej w większości sytuacji to właśnie jest główna przyczyna.

Jest w tym stwierdzeniu sporo racji, aczkolwiek biegunka może mieć swoje podłoże w różnych przyczynach, a poza tym nie chodzi o samo jedzenie, a raczej o toksyny zawarte w tym jedzeniu.

Oczywiście biegunka może mieć bardzo różny przebieg. W jednych przypadkach mówimy o łagodnym jej przebiegu, natomiast w innych przypadkach może to być dosyć ostry przebieg. Zawsze jednak jest ona związana z pewnymi substancjami toksycznymi, które dostały się do naszego organizmu. Pierwszą i najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać w przypadku wystąpienia biegunki jest niebagatelizowanie jej. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale każdej osoby w każdym wieku. Na skutek biegunki może bardzo łatwo bowiem dojść do odwodnienia organizmu.

Więcej płynów

Ważne zatem jest właściwe leczenie biegunki, aczkolwiek najważniejsze jest to, aby zapewnić odpowiednią ilość płynów. Spójrzmy na ten problem nieco od środka i to dosłownie. Jak z perspektywy jelita ludzkiego wygląda biegunka? Mechanizm jest zawsze taki sam. Jelita ulegają podrażnieniu i zaczynają znacznie szybciej się kurczyć. Tym samym dochodzi do znacznie szybszego przesuwania się pokarmu zalegającego w tychże jelitach. Tym samym organizm nie zdąży pobrać z pokarmu odpowiedniej ilości wody, która zostaje po prostu wydalona. Stąd właśnie wynika płynna lub przynajmniej półpłynna postać stolców. Źródłem biegunki, jak już wcześniej wspomniano, jest obrona organizmu przed różnymi substancjami toksycznymi. Jeśli mielibyśmy powiedzieć to w bardziej jasny sposób, to należałoby określić, iż źródłem biegunki jest przede wszystkim jakieś zatrucie pokarmowe lub zakażenie wirusowe. Jednakże to nie wszystkie możliwe przyczyny wystąpienia biegunki. Tych bowiem może być znacznie więcej. Przede wszystkim w tym miejscu należy wskazać na alergiczne reakcje organizmu na dany pokarm, nadmierny stres, działanie niektórych antybiotyków czy też zbyt dużą ilość alkoholu przyjętą przez organizm. Jednocześnie również należy wskazać na pewne znacznie poważniejsze przyczyny, jak zespół nadwrażliwego jelita czy też nawet chorobą nowotworową. W większości przypadków biegunka jest krótkotrwała i w pełni można się z niej wyleczyć domowymi sposobami.

Leczenie objawów, nie skutków

W głównej mierze w leczeniu jej objawów chodzi bowiem o pozwolenie organizmowi na pozbycie się toksyn z organizmu, podczas gdy my sami zadbamy o to, aby ów organizm się nie odwodnił. W większości przypadków nie zawsze tak jest. Jeśli bowiem biegunka nie ustępuje przez kilka dni, należy bezwzględnie udać się z tym problemem do lekarza, gdyż może to być objaw znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Ma to szczególne znaczenie u dzieci, u których organizm nie zawsze dobrze wykształcił już pewne mechanizmy obronne i biegunka może być wówczas bardziej groźna, niż u osób dorosłych.

--

Artykuł dzięki uprzejmości redakcji serwisu gastryczne.pl, zajmującego się tematykom chorób układu pokarmowego. Jeśli poszukujecie Państwo więcej informacji na temat biegunki, zapraszamy na łamy naszego portalu http://gastryczne.pl/biegunka/

Wyświetlony 3548 razy
© 2013-2019 by SN2.EU