środa, 12 luty 2014 13:45

Per rectum czyli, o co chodzi?

fot: Fotolia.pl fot: Fotolia.pl

W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki czas, kiedy trzeba pomyśleć o własnym zdrowiu – profilaktycznie, bo tak jest najlepiej. A, jeśli pojawiły się już jakieś problemy ze zdrowiem, to czas najwyższy otworzyć szeroko oczy i zmierzyć się z tym problemem.

Badanie prostaty – proste badanie!

Nie tylko proste, ale także szybkie badanie, które może wykonać także lekarz pierwszego kontaktu i to on pokieruje pacjenta na kolejne badania, jeśli uzna, że jest taka potrzeba. Mężczyźni powinni wykonywać takie badanie profilaktyczne już po czterdziestym roku życia, natomiast, jeśli w rodzinie były przypadki raka prostaty to znacznie wcześniej. Musimy pamiętać także o tym, że problemy z prostatą mają coraz młodsi mężczyźni i jeśli dzieje się coś niepokojącego w tym temacie, to należy udać się do lekarza. Wystarczy raz w roku odwiedzić urologa, by odpowiednio wcześnie zacząć działać.

Co powinno zaniepokoić mężczyznę w kontekście prostaty?

Mężczyźni powinni pamiętać przede wszystkim o tym, że może im się zdarzyć na przykład zapalenie prostaty, które jest chorobą leczoną antybiotykami, podobnie jak u kobiet w przypadku zapalenia przydatków (jajowody, jajniki). Tu nie należy się niczego obawiać, a jedynie sprawnie zadziałać po specjalistycznej konsultacji z lekarzem. Objawy takie, jak częste parcie i piekący ból przy oddawaniu moczy, gorączka i ogólnie złe samopoczucie, bóle w podbrzuszu, jądrach, kroczu, a nawet w odbycie to te, które powinny skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza urologa. Przecież zapalenie prostaty to nie rak, więc nie ma co popadać w panikę. Z innych objawów, które również należy skonsultować z lekarzem, to zmiana wielkości jąder, zmiana struktury skóry na jądrach i wszelkiego rodzaju bóle w obrębie narządów płciowych, a także zaburzone oddawanie moczu. (Wiele ważnych informacji na temat prostaty znajduje się również na stronie projektu Kampanii Społecznej ZbadajProstate.pl)

Badania profilaktyczne prostaty.

Tak, jak już wspomniano wcześniej w artykule począwszy od 40 roku życia, mężczyźni powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty per rectum – czyli palcem przez odbytnicę i może to zrobić lekarz pierwszego kontaktu lub urolog. Jeżeli w trakcie badania lekarz dostrzeże powiększenie gruczołu krokowego zaleci dodatkowo badanie USG jamy brzusznej, na którym zobrazowana będzie prostata. W przypadku, gdy prostata jest powiększona lub ojciec mężczyzny albo bracia mają raka prostaty, to mężczyzna powinien również zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pomogą wcześnie zdiagnozować raka prostaty. Natomiast, jeżeli nie ma takich wskazań pierwsze badanie należy wykonać dopiero po 50 roku życia.

Czynniki ryzyka.

Pierwszym wartym wymienienia czynnikiem ryzyka raka prostaty jest otyłość i związany z nią najczęściej siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta nastawiona na dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw (dodatkowo duża ilość ostrych przypraw w diecie). Kolejne czynniki to: wstrzemięźliwość płciowa, choroby weneryczne, stany zapalne dróg moczowych. Co ciekawe ustalono również, że nadmierne spożywanie mleka stanowi również czynnik ryzyka. Nie bez znaczenia jest wpływ używek powodujący obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkoholu wysokoprocentowego. Stres i napięcia nerwowe, także wymieniane są wśród czynników ryzyka, a łagodny rozrost stercza może być przekazywany genetycznie.

Męskie choroby są tak samo częste jak damskie choroby i tak, jak w przypadku skutecznego leczenia schorzeń występujących u pań istnieją wypracowane i skuteczne metody leczenia schorzeń u panów. Trzeba skończyć ze wstydem i lękiem przed tym bardzo krótkim badaniem profilaktycznym per rectum – nie warto bać się czegoś, co poprawia jakość zdrowia, a często i ratuje życie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal www.ekliniki.pl specjalizujący się w dostarczaniu informacji o leczeniu w Polsce.

 

© 2013-2020 by SN2.EU