poniedziałek, 30 marzec 2020 17:28

Agregaty wody lodowej - na jakiej zasadzie działają?

Agregaty wody lodowej Agregaty wody lodowej

Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest zastosowanie w budynkach prawidłowo działającej wentylacji lub klimatyzacji. Prace z tym związane muszą być jednak przeprowadzone w niezwykle profesjonalny sposób, co dla mniej doświadczonych osób nie musi być prostą w realizacji czynnością.

 

Przydatne okażą się w tym zakresie specjalistyczne agregaty wody lodowej. To jedna z najkorzystniej działających instalacji chłodniczych, stosowana w wielu rozmaitych budynkach, np. przemysłowych i produkcyjnych. Agregaty będą odpowiedzialne przede wszystkim za:

  • utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w całym budynku,
  • zapewnienie optymalnej temperatury, np. do pracy.

Jak widać ich stosowanie ma wiele zalet, jednak trzeba przygotować się na to, iż są to dość kosztowne instalacje. 

Agregaty wody lodowej - podstawowe informacje

W przypadku agregatów tego typu czynnikiem roboczym jest woda lodowa. Jest ona zasilana zimną wodą, a istotnym czynnikiem jej wytwarzania jej tzw. chiller, a więc wytwornica wody lodowej. Najczęściej stosowaną odmianą wody lodowej jest glikol etylowy, jednak zależy to od realizowanych projektów.

Zasada działania chillera opiera się w dużej mierze na wymianie ciepła. Z racji tego urządzenia stosowane są np. w restauracjach, kawiarniach, barach czy też hotelach. Tyczy się to też nowoczesnych biurowców. To dużo lepsze rozwiązanie niż znana klimatyzacja freonowa, która jest bardzo podatna na różnorodne uszkodzenia zewnętrzne. W przypadku agregatów wody lodowej nie trzeba się tego obawiać. Agregat jest także wzbogacony w klimakonwektory oraz chłodnice. Klimakonwektor jest umieszczony w pomieszczeniu, natomiast chłodnica w centrali wentylacyjnej.

Dlaczego opłaca się stosować agregaty wody lodowej?

Regularne stosowanie agregatów wody lodowej to dla wielu przedsiębiorców szereg korzyści. To bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie chłodnicze, odporne na różnorodne usterki techniczne oraz mechaniczne. Nic dziwnego, iż znajduje uznanie w coraz większej ilości budynków. Takie agregaty cechują się również dłuższą żywotnością niż klimatyzacja freonowa. Ponadto są łatwe w montażu, chociaż trzeba wziąć pod uwagę ich proces ich projektowania jest dość skomplikowany, dlatego odpowiadają za to przeszkoleni fachowcy. Dzięki temu urządzenia działają bez żadnych zarzutów, niezależnie od tego, gdzie są zastosowane. 

HVAC - urządzenia marki YORK.

© 2013-2020 by SN2.EU