poniedziałek, 30 marzec 2020 13:51

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne Szczoteczki soniczne

Automatyczne szczoteczki do zębów znacznie ułatwiają utrzymanie higieny. Oprócz modeli elektrycznych, na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne. Mają coraz więcej zwolenników i są często polecane przez stomatologów. Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna? Oto podstawowe informacje.

Od kiedy istnieją szczoteczki soniczne?

Historia szczoteczki sonicznej nie sięga dalekiej przeszłości. Na początku produkowano szczoteczki elektryczne, które zyskały popularność w latach 80. XX wieku. Pierwsze modele soniczne powstały niedługo później – już w 1992 zaczęto je produkować masowo. Szczoteczkę soniczną opatentował Amerykanin Robert T. Bock. Wiodącym producentem stała się firma Philips, która szybko zaczęła sprzedawać szczoteczki w Europie, a później na całym świecie.

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Jako nowocześniejsze rozwiązanie, szczoteczki soniczne są uważane za skuteczniejsze od elektrycznych. Cechuje je delikatność i precyzja czyszczenia. Tradycyjne, najprostsze szczoteczki elektryczne osiągają ok. 8000 ruchów na minutę. Można oczywiście znaleźć modele o większej częstotliwości drgań, jednak szczoteczki soniczne i tak wypadają lepiej. Wykonują od 31000 do 62000 ruchów na minutę. Są to ruchy pulsacyjne i wymiatające, w przeciwieństwie do rotacyjnych, znanych z działania szczoteczek elektrycznych.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Szczoteczka soniczna łączy zalety szczoteczki elektrycznej i manualnej. Składa się z rączki z akumulatorem oraz podłużnej główki z włosiem. Generator zawarty w urządzeniu wytwarza fale dźwiękowe – drgania, które odpowiadają za dynamiczne czyszczenie zębów. Oprócz wymiatających ruchów włosia, obserwujemy powstawanie bardzo małych ruchomych bąbelków z mieszaniny wody, pasty do zębów i śliny. Czyszczą one przestrzenie między zębami i inne trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. Kształt główki, podobny do szczoteczek ręcznych, pomaga skutecznie wyczyścić linię dziąseł.

Mocne strony szczoteczek sonicznych

Najnowsze szczoteczki soniczne są udoskonalone pod wieloma względami. Przede wszystkim ich włosie jest dobrze wyprofilowane, aby zapobiegać uszkodzeniom szkliwa i podrażnieniom dziąseł. Taka szczoteczka nie spowoduje też obniżania się linii dziąseł, czyli ich recesji. Szyjki i korzenie zębów nie odsłonią się pod wpływem czyszczenia, a nadwrażliwość zębów i dziąseł nie jest przeciwwskazaniem do stosowania szczoteczki sonicznej. Poza tym, szczoteczki te są odpowiednie dla osób z aparatami ortodontycznymi, koronami czy protezami.

Powierzchnia zębów jest czyszczona delikatnie, a przestrzenie między nimi równie dokładnie. Nie trzeba naciskać włosiem na zęby ani ich szorować, a bakterie i tak zostaną skutecznie usunięte. Dzięki temu nalot nie pozostaje na zębach i nie powoduje nieestetycznych przebarwień. Szczoteczką soniczną można usunąć nawet 6 razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczką manualną. To doskonała profilaktyka powstawania kamienia nazębnego.

Niektóre szczoteczki soniczne posiadają program masażu dziąseł, który poprawia ich ukrwienie i wspomaga regenerację. Można także skorzystać z programu wybielającego lub regulować moc czyszczenia. Na rynku dostępne są inteligentne modele, które można połączyć z aplikacją i jeszcze bardziej spersonalizować tryb pracy szczoteczki.

Chociaż szczoteczka soniczna kosztuje więcej, niż standardowy model elektryczny, jest także bardziej komfortowa i mniej inwazyjna. Warto zapłacić trochę więcej, by otrzymać idealne narzędzie do codziennego szczotkowania zębów. Dobrej jakości szczoteczki soniczne można znaleźć na stronie producenta Oclean: https://oclean.pl

© 2013-2020 by SN2.EU