poniedziałek, 30 marzec 2020 18:08

Rozwiązania, będące wsparciem dla każdej gałęzi przemysłu

Technika napędowa Technika napędowa

Falowniki, śruby trapezowe, przekładnie ślimakowe – urządzenia powszechnie wykorzystywane do sterowania napędami w automatyce. Jak działają te mechanizmy i gdzie znajdują zastosowanie?

 

Falowniki – zasada działania

Falowniki to inaczej przemienniki częstotliwości. Wykorzystywane w celu zamiany prądu stałego na prąd przemienny. Są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ dzięki nim możliwa jest regulacja prędkości obrotowej w silnikach elektrycznych. Wyróżniają się niezwykle wysoką jakością sygnału wyjściowego. Zapewniają czyste, sinusoidalne napięcie wyjściowe. W związku z tym są niezwykle wydajne. Osiągają sprawność powyżej 98 %. Co więcej, falowniki dostosowują się do sieci zasilającej. Mogą pełnić rolę generatora sieciowego. Automatycznie określają częstotliwość i napięcie prądu przemiennego, który generują.

Rodzaje falowników

Ze względu na sposób zasilania można wyróżnić falowniki jednofazowe i trójfazowe. Oba wykorzystywane są do zasilania silnika trójfazowego. Ten pierwszy rodzaj falownika zasilany jest z jednej fazy, ale posiada potrójne wyjście fazowe (każde po 230 V). Stosowany w aplikacjach wykorzystujących małe silniki do 2.2 kW. Natomiast falowniki trójfazowe zasilane są z trzech faz (każda po 400 VAC), a na wyjściu mają trzy fazy o napięciu międzyfazowym 400 V. Sprawdzają się w większych aplikacjach i mogą pracować w zakresie mocy wyjściowej od 0.7 kW do 500 kW.

Śruby trapezowe

Niezastąpione do połączeń ruchowych. Są obecnie powszechnie stosowane w przemyśle. Ich zadaniem jest przetwarzanie ruchu obrotowego na ruch postępowy. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie ruchu śrubowego jednego ogniwa, podczas gdy drugie ogniwo jest nieruchome. Wyposażone są w gwint symetryczny lub niesymetryczny. Ten pierwszy rodzaj zapewni dwa kierunki robocze. Stosowany w mechanizmach bardzo obciążonych, które pracują rzadko i z małą prędkością. Śruby trapezowe z gwintem niesymetrycznym stosowane są natomiast przy dużych prędkościach, gdzie wymagana jest duża sprawność i wytrzymałość.

Przekładnie ślimakowe

Na ich pracę składają się dwa elementy o odmiennej konstrukcji: wirnik śrubowy z gwintem trapezowym (tzw. ślimak) oraz koło zębate (tzw. ślimacznica). To dzięki współpracy tych elementów, warunki przenoszenia znacznych obciążeń są zdecydowanie korzystniejsze. Mogą służyć jako napęd: przenoszą moc z wału czynnego na wał bierny. Stosowane są również w urządzeniach, którymi obraca się ręcznie. Zmieniają moment obrotowy i jednocześnie liczbę obrotów.

Kacperek - technika napędowa.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU