wtorek, luty 27, 2024
czwartek, 09 kwiecień 2020 14:44

Do czego wykorzystywane są kotwy gruntowe w budownictwie?

Kotwy gruntowe Kotwy gruntowe

Nowoczesne budownictwo obfituje w tanie i wygodne rozwiązania, które redukują koszty wzniesienia danej konstrukcji oraz sprawiają, że często większość prac z tym związanych można wykonać bez wsparcia profesjonalnej ekipy. Oczywiście mowa tutaj o niewielkich budynkach mieszkalnych i użytkowych, które coraz łatwiej można wznosić własnoręcznie.

 

Jakie mają zastosowanie kotwy gruntowe ?

Kotwy służą do trwałego zabezpieczenia danych konstrukcji oporowych i mogą zostać wykorzystane na przykład do montażu ścian lub do zabezpieczenia fundamentów budynku. Niewielkie kotwy gruntowe w zupełności wystarczą do zabezpieczenia małych elementów architektonicznych takich jak ławki, słupy ogłoszeniowe, lampy oraz słupy przesyłowe.Kotwy o większej wytrzymałości posłużą natomiast do wznoszenia hal opartych na stalowych konstrukcjach, a także do zabezpieczania skarp i osuwisk.

Takie wykorzystanie kotew przynosi nad wyraz korzystne rezultaty. Te elementy budowlane można także wykorzystać do wniesienia domku letniskowego, szopy na narzędzia lub do postawienia tarasu. Kotwy o dużej wytrzymałości pozwolą zastąpić fundamenty również w przypadku budowy pełnowymiarowych domów jednorodzinnych.Różne rodzaje i typy kotewWszechstronne zastosowanie kotew skutkuje tym, że można wyróżnić wiele różnych rodzajów tych elementów budowlanych.

Każda kotwa gruntowa składa się z trzech elementów, czyli z głowicy, cięgna oraz buławy. To właśnie do wykonania cięgna kotew wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Stąd też istnieje rozróżnienie na kotwy prętowe oraz linowe.

Kotwy linowe powstają ze stalowych splotów, natomiast kotwy prętowe najczęściej wyposażane są w żerdzie gwintowane. Budownictwo dopuszcza także podział na kotwy gruntowe tymczasowe oraz kotwy trwałe.

Te pierwsze cechują się zwykle mniejszą odpornością na korozje i nie powinny być stosowane przez okres dłuższy niż dwa lata.Kotwy w nowoczesnym budownictwieNowoczesne budownictwo przewiduje wszechstronne zastosowanie kotew gruntowych, a jednym z nich jest stabilizacja osuwisk oraz zboczy.

Kotwy gruntowe są stosowane na glebach ziarnistych, do których zaliczają się gleby piaskowe oraz iłowe, a pierwszym etapem ich montażu jest wykonanie odpowiedniego otworu.

Następnie cały otwór wypełniany jest zaczynem z cementu i umieszcza się w nim gotową do użycia kotwę gruntową. Ostatni etap to wykonanie iniekcji i uformowanie buławy kotwy. Iniekcja pozwala zespolić kotwę z gruntem, dzięki czemu takie zespolenie odznacza się odpowiednią wytrzymałością.