środa, grudzień 06, 2023
czwartek, 30 kwiecień 2020 18:07

Zastosowanie tworzyw konstrukcyjnych w budownictwie

Tworzywa konstrukcyjne w budownictwie Tworzywa konstrukcyjne w budownictwie

Tworzywa konstrukcyjne to grupa tworzyw sztucznych, która wyróżnia się dobrymi parametrami mechanicznymi i odpornością na substancje chemiczne oraz na zużycie. Są to materiały, których obowiązkowym składnikiem są polimery. Podczas tworzenia produktów polimer jest w stanie lepkim lub bardzo elastycznym, a w gotowych materiałach i produktach w stanie utwardzonym.

Oprócz polimerów większość tworzyw sztucznych obejmuje wypełniacze, plastyfikatory, barwniki i specjalne dodatki.

 

W naszych czasach tworzywa konstrukcyjne (sztuczne) zajmowały ważne miejsce we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w budownictwie. Pomimo znacznie wyższych kosztów okazały się konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych materiałów budowlanych. Głównym tego powodem jest wysoka produktywność tworzyw sztucznych. Można je łatwo przetwarzać na różnorodne materiały i produkty, z których niezwykle łatwo jest uzyskać gotowe projekty. Przykładem jest wykładzina PCV, której układanie sprowadza się do zrolowania rolki materiału na powierzchni podłogi i przymocowania jej za pomocą kleju. W ten sposób uzyskuje się dekoracyjną, higieniczną i odporną na zużycie wykładzinę podłogową o niezbędnych właściwościach izolujących ciepło i dźwięk.

Rury z tworzyw sztucznych, wyprzedzają inne materiały budowlane. Oprócz rur, tworzywo sztuczne jest szeroko stosowane w produkcji ram okiennych (okna plastikowe), w projektowaniu wnętrz (narożniki plastikowe, elementy dekoracyjne itp.).Ten wzrost wykorzystania takich tworzyw konstrukcyjnych w budownictwie wynika z zalet tego materiału.

Tworzywa konstrukcyjne dostępne są na stronie poliplex.com.pl - sprawdź ofertę.

Zastosowanie tworzyw konstrukcyjnych w budownictwie

Zastosowanie tworzyw konstrukcyjnych w budownictwie jest celowe i ekonomicznie uzasadnione w takich przypadkach, gdy przy niskim zużyciu polimeru na jednostkę wydajności (m2 lub m) osiąga się pewien efekt techniczny i ekonomiczny. Są to na przykład dekoracyjne i wodoodporne folie polimerowe, materiały okładzinowe, lakiery, farby, kleje, rury i inne wyroby, produkty sanitarne, a także ultralekkie, izolujące cieplnie tworzywa sztuczne wypełnione gazem (pianka).

Tworzywa konstrukcyjne w budownictwie to:

 • Materiały budowlane.
 • Materiały konstrukcyjne i wykończeniowe.
 • Pokrycia dachowe.
 • Materiały termoizolacyjne.
 • Podłogi.
 • Produkty hydrauliczne.
 • Konstrukcyjny beton z dodatkiem tworzywa sztucznego. Najbardziej trwałe są tworzywa sztuczne z wypełniaczem włóknistym w postaci włókna szklanego.
 • Konstrukcyjne i wykończeniowe: płyta pilśniowa, płyta wiórowa.
 • Wykończenie: plastik warstwowy, styropian i zmywalna tapeta.
 • Szklenie: szkło organiczne (pleksi).
 • Posadzka: płyta pilśniowa, linoleum na bazie polichlorku winylu, płytka PCV.
 • Wyroby formowane: na bazie żywicy polichlorku winylu z wypełniaczami (poręcze, gzymsy, cokoły, ramy okienne, rury).
 • Folie: z polietylenu i polichlorku winylu.

  W ostatnich dziesięcioleciach tworzywa konstrukcyjne zainspirowały architektów do projektowania budynków o innowacyjnych kształtach, cechach i rozmiarach. Ponadto właściwości tworzyw sztucznych stale się poprawiają, co pomaga obniżyć koszty oraz zwiększyć wytrzymałość i wydajność budynków i konstrukcji.

Media