czwartek, 20 grudzień 2018 16:37

Jak wybrać najszybszy Internet?

Szybki Internet to gwarancja sprawnego przeglądania stron, ściągania dużych plików, grania bez ryzyka zacinania się oraz możliwości płynnego oglądania filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jak znaleźć najlepszą ofertę w zakresie szybkiego Internetu? Czym należy się kierować?

 

Które łącze jest najszybsze i najbardziej dostępne?

Poszukując najszybszego łącza internetowego, można natrafić na oferty wielu operatorów. Dominuje w nich klasyczny Internet przewodowy, który jednak przy bardzo częstym użytkowaniu może okazać niewystarczającym rozwiązaniem (szczególnie gdy jego sygnał dzieli się na kilka urządzeń w domu lub w mieszkaniu). Nową opcją na tego typu problemy jest nowoczesne łącze światłowodowe. Jeśli chodzi o Internet, światłowód jest obecnie jednym z najbardziej dostępnych i najszybszych rozwiązań. Osiąga prędkość sięgającą 1 Gb/s, a przy sprzyjających warunkach – nawet 10 Gb/s. To na obecne czasy sporo, ponieważ w takim tempie ściągnie się lub wyśle bardzo duży plik w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Przykładowo pobranie gry komputerowej, której waga to 100 GB, Internetowi światłowodowemu o prędkości 10 Gb/s zajmuje około 79 sekund. Dla użytku indywidualnego jest to zatem w pełni wystarczające rozwiązanie, jeśli bardzo intensywnie korzysta się z sieci, nie tylko do przeglądania stron internetowych, rozmów na komunikatorach internetowych, czy też w celu przeglądania i wysyłania poczty e-mail. Co niezwykle istotne, jeśli chodzi o Internet, światłowód charakteryzuje się także bardzo dużą stabilnością połączenia, które nie zrywa się nagle lub też nie ma ograniczenia prędkości transferu danych, gdy pojawią się zakłócenia elektromagnetyczne bądź związane z niekorzystną pogodą (jak mróz, upał, silny deszcz, śnieg). Z Internetu światłowodowego można korzystać w każdych warunkach. To bardzo ważne, bo wówczas korzyści z prędkości pobierania i wysyłania danych są pełne.

Czym się kierować przy wyborze najszybszego Internetu?

Rozpatrując oferty różnych operatorów, jeśli chodzi o najszybszy Internet światłowód, warto zwrócić uwagę po pierwsze na jego maksymalną prędkość, po drugie – czy istnieje możliwość skorzystania z łącza symetrycznego (tj. takiego, które pozwala na pobieranie i wysyłanie danych z taką samą prędkością) i wreszcie – czy w danej lokalizacji łącze światłowodowe jest dostępne. Tę ostatnią kwestię można sprawdzić, wchodząc na stronę operatora (doskonałym tego przykładem jest INEA). Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do łącza światłowodowego, należy skontaktować się z firmą oferującą Internet, by zapytać się, czy po zebraniu odpowiedniej liczby deklaracji chęci przystąpienia do takiego łącza będzie możliwe podłączenie się do niego. Jeśli tak, wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość. Budowa łącza i testy mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, aczkolwiek efekt tych działań będzie w pełni satysfakcjonujący. Jeśli chodzi o Internet, światłowód jest wart oczekiwania.

Wyświetlony 551 razy
© 2013-2019 by SN2.EU