środa, 06 czerwiec 2018 11:04

Kompresory – czym właściwie są i do czego mogą być wykorzystywane?

Podczas wizyty na stacji benzynowej, pracując w przydomowym warsztacie czy podczas malowania – w każdej z tych sytuacji możesz spotkać mieć do czynienia z kompresorem. Czym jednak tak właściwie jest kompresor, jakie rodzaje urządzeń wyróżniamy i do czego najczęściej jest wykorzystywany?

Kompresor to urządzenie służące do wytwarzania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu, a następnie wymuszenia jego przepływu. Do szczególnie często stosowanych należą przede wszystkim kompresory tłokowe, które zbudowane są z obudowy cylindra, głowicy z wewnętrznymi zaworami, układu korbowego, zaworu ssącego i tłocznego oraz tłoku. To jednak jeszcze nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o kompresorach.

Gdzie stosuje się kompresor?

Kompresory znajdują bardzo szerokie zastosowanie w najróżniejszych sytuacjach, przy czym najczęściej wykorzystywany jest podczas nadmuchiwania opon. Służące do tego kompresory znajdziesz na stacjach benzynowych i w profesjonalnych warsztatach, choć z reguły nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich także w przydomowym garażu. Na rynku dostępne są też kompresory akumulatorowe, pomocny przy nadmuchiwaniu dmuchanego basenu czy materaca.

Kompresor może ci się przydać również do wydmuchania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Kompresor świetnie poradzi sobie z wyczyszczeniem ostrzy kosiarki czy łańcucha rowerowego, a dzięki dodatkowemu wyposażeniu w specjalny pistolet do przedmuchiwania jego użytkowanie będzie znacznie wygodniejsze i, co najważniejsze, skuteczniejsze.

Kompresory są stosowane także do malowania pistoletem pod ciśnieniem. Urządzenie to wchodzi w skład zestawu do malowania natryskowego, pozwalającego na szybką i łatwą aplikację emalii właściwie na dowolną powierzchnię – ściany, meble czy inne materiały.

Kompresorów używa się też do wypełniania powietrzem poduszek w samochodach z pneumatycznym zawieszeniem, a ponadto jako zasilanie urządzeń pneumatycznych, w tym szlifierek, wiertarek czy gwoździarek.

Kompresory wyporowe i przepływowe

Biorąc pod uwagę sposób zasilania kompresora, urządzenia te dzieli się na wyporowe i przepływowe. W kompresorach wyporowych wysokie ciśnienie sprężonego gazu powstaje w wyniku zasysania i tłoczenia. Do tej grupy kompresorów zaliczamy urządzenia membranowe, tłokowe, spiralne, łopatkowe oraz śrubowe.

Z kolei w kompresorach przepływowych głównym elementem jest mechanizm umożliwiający przepływ powietrza. Tego typu urządzenia posiadają wirnik obracający się z bardzo dużą prędkością i wytwarzający w ten sposób podciśnienie, które następnie jest wypierane. Wśród kompresorów przepływowych wyróżniamy modele osiowe, promieniowe, wirowe i diagonalne.

Kompresory olejowe i bezolejowe

Inny podział kompresorów uwzględnia ich zapotrzebowanie na olej. Biorąc pod uwagę to kryterium, urządzenia te dzielimy na olejowe i bezolejowe. Kompresory olejowe, które są wyposażone w specjalny, wymagający regularnego smarowania tłok, są uznawane za bardzo wydajne, przez co są powszechnie stosowane w profesjonalnych warsztatach i zakładach pneumatycznych.

Natomiast w kompresorach bezolejowych tłok wykonany jest z tworzywa cechującego się niskim współczynnikiem tarcia, więc smarowanie nie jest konieczne. Wytworzone w kompresorze sprężone powietrze jest idealnie czyste i pozbawione najmniejszych ilości oleju – dzięki temu modele te są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym, czyli w miejscach, w których higiena pracy ma wyjątkowe znaczenie.

Czytany 495 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Technika i gadżety

  • 1